laptop inwestora, wykres zmian na rynku

W co inwestować pieniądze? [2024] – Poznaj ponad 10 przykładów

W co inwestować? – zapytał mnie niedawno jeden ze znajomych. – To zależy – odpowiedziałem. Istnieje wiele sposobów na pomnażanie oszczędności. Przy czym każdy z nich wiąże się z pewnymi zaletami i wadami.

Zanim zdecydujesz się na któryś z nich, odpowiedz sobie na następujące pytania: Jaką kwotę mogę przeznaczyć na inwestowanie? Czy jestem gotów wybrać ryzykowne, ale potencjalnie bardziej zyskowne przedsięwzięcia? A może wolisz bezpieczne inwestycje, które wiążą się z niską stopą zwrotu? Czy może zależy mi na możliwości szybkiego spieniężenia dobra inwestycyjnego?

Napisałem ten poradnik, aby odpowiedzieć na pytanie: W co warto inwestować swoje nadwyżki finansowe? Mam świadomość, że wiele osób ten temat ciekawi. Dodatkowo rozbudowałem tekst o różne możliwości, które mają związek z Twoją aktualną sytuacją i umiejętnościami. Wspomnę jeszcze, że przedstawione propozycje sprawdzą się nie tylko w 2024 roku. 

Jak inwestować?

Przed omówieniem poszczególnych opcji inwestycyjnych dam Ci kilka wskazówek. Pomogą Ci one możliwie bezpiecznie rozpocząć przygodę z inwestowaniem pieniędzy, zapewniając skuteczność. Umożliwią podjęcie działań niezależnie od tego, czy jest koniunktura i wzrost gospodarczy, czy ich nie ma. Przejdźmy do rzeczy – w co inwestować?

edukacja jako forma inwestycji, dziewczyna siedząca na stosie książek z laptopem na kolanach

Pierwsza wskazówka i najważniejsza na początku – zainwestuj pierwsze pieniądze w siebie, w swoją edukację. Nie znając realiów rynku i przyszłej inwestycji, jesteś raczej hazardzistą, a nie inwestorem. Będąc na początku swojej drogi, naucz się przynajmniej podstaw inwestowania. Dowiedz się, jakie są najczęściej popełniane błędy przez początkujących inwestorów. Poznaj też specyfikę rynku, na którym chcesz inwestować.

Następnie zapamiętaj jako drugie – nigdy nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy! Zawsze miej na podorędziu środki, które mogą być potrzebne na spokojne przeżycie trzech do sześciu miesięcy. Musisz być przygotowany na wypadek, gdyby miał mieć miejsce jakiś czarny scenariusz. Przezorny zawsze ubezpieczony, a bez rozsądku najlepiej w ogóle nie inwestować.

Po trzecie, zdecyduj się, czy chcesz koncentrować czy dywersyfikować swoje inwestycje. Koncentracja polega na wyborze małej liczby najlepszych inwestycji. Natomiast dywersyfikacja zakłada rozłożenie swojego kapitału pomiędzy wieloma opcjami inwestycyjnymi. Pozwala to na obniżenie ryzyka inwestycyjnego. Jeżeli na jednym z finansowych frontów będzie nam szło słabiej, to – dzięki dobrym wynikom na pozostałych – strata nie będzie dla nas tak dotkliwa.

Inwestowanie skoncentrowane vs dywersyfikacja

Każdy człowiek ma inny punkt widzenia, tak samo w przypadku inwestycji. Weźmy za przykład Warrena Buffeta, amerykańskiego ekonomistę i inwestora giełdowego, który twierdzi, że: „Szeroka dywersyfikacja jest konieczna wtedy, gdy inwestorzy nie wiedzą, co czynią”.

Dla niedoświadczonych inwestorów zmniejszenie ryzyka jest bardzo kuszące. Pamiętaj jednak, że rozpraszanie uwagi na zbyt wielu frontach w najlepszym wypadku doprowadzi do uśrednienia zysków. Co więcej, utrudnia dokładną analizę wartości każdej z inwestycji. W ten sposób możemy nieopatrznie przeznaczyć swoje pieniądze na całkowicie nieopłacalny cel.

W co inwestować pieniądze? Inwestor stojący na rozstaju dróg

Z kolei skoncentrowane inwestowanie pieniędzy oznacza potencjalnie większe zyski, ale przy większym ryzyku inwestycyjnym. Ryzyko to jednak w dużej mierze wiąże się z błędną oceną sytuacji rynkowej. Doświadczeni inwestorzy minimalizują je, przeprowadzając dogłębną analizę rynku i ostrożnie lokując swój kapitał. Dzięki temu osiągają znacznie lepsze stopy zwrotu ze swoich inwestycji.

Osobiście uważam, że jako inwestor powinieneś rozwijać się i iść w stronę inwestowania skoncentrowanego. Możesz być mistrzem w jednym rodzaju inwestycji lub przeciętny w wielu. Ostateczna decyzja jednak należy do Ciebie.

W co inwestować pieniądze w 2024 i każdym innym roku – postaw na siebie

Mark Cuban, miliarder i wybitny biznesmen, ma jedną radę dotyczącą tego, w co najlepiej inwestować, żeby zarobić. Jego rada to „nie robić tego…”. Przynajmniej do czasu, dopóki nie przyswoisz sobie odpowiedniej wiedzy i nie poznasz działania mechanizmów finansowych. Zresztą podobne podejście ma wcześniej wspominany Warren Buffet. Oto, co myśli o inwestowaniu w siebie:

Inwestowanie w siebie to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić. Rób wszystko to, co poprawia Twoje talenty; to jest coś, czego nikt nie może ani opodatkować, ani Tobie odebrać.

Warren Buffett

W co inwestować małe kwoty?

Zbyt szybki skok w bezlitosne realia inwestowania pieniędzy może skończyć się utratą ciężko odkładanych oszczędności życia. Musisz pamiętać, że w wielu artykułach można znaleźć historie ludzi, którym udało się zrealizować zawrotne inwestycje. Są to jednak przykłady pojedynczych osób, nikt nie pisze o całej masie ludzi, którzy stracili pieniądze!

Dlatego powinieneś się przygotować. Na początek poszukaj specjalistycznych artykułów w Internecie. Poczytaj też fachowe książki, które zostały napisane przez autorytety z danych dziedzin. Możesz także wziąć udział w wartościowych kursach i szkoleniach prowadzonych przez profesjonalistów. To jest najlepsze, co możesz zrobić po zadaniu sobie pytania: „w co zainwestować małe kwoty?”.

monety w woreczku

W bibliografii na końcu artykułu masz kilka propozycji książek na początek. Książka to niewielki wydatek, a wierz mi, że zwróci się wielokrotnie. Przeczytaj je i daj sobie szansę na lepszy start.

Kolejnym dobrym krokiem inwestycyjnym może być… oszczędzanie. Chodzi o to, aby zgromadzić środki na kontach oszczędnościowych w celu późniejszego pomnożenia. Ważna będzie też nauka cierpliwości. Przykładowo: jeżeli Twoja inwestycja wymaga wkładu 12 000zł, a Ty możesz odkładać tylko 1000zł miesięcznie. W ten sposób oszczędzając przez 12 miesięcy, możesz dokonać pierwszej inwestycji.

Być może do oszczędzania zniechęca Cię wysoka inflacja. Do tego konta oszczędnościowe nie są wysoko oprocentowane. Pamiętaj, że ich oprocentowanie się zmienia, a Rada Polityki Pieniężnej już podniosła stopy procentowe. Oznacza to, że oprocentowanie na lokacie bankowej też pójdzie w górę.

Dodam jeszcze, że nie uważam za wartościowe, by oszczędzać tylko po to, aby np. po 2 latach wydać wszystko na wakacje czy nowy samochód. Nie różni się to dużo od życia od wypłaty do wypłaty. Środki na inwestycje niech już zawsze pozostaną środkami, które generują Ci dochody pasywne, dywidendy czy odsetki. Wyhodujesz w ten sposób symboliczną gęś, która będzie Ci znosić złote jajka.

Odnośnie do cierpliwości – (ponownie) zacytuję Buffetta. Zapoznaj się z trzema cytatami na liście poniżej. Miej na uwadze, że jest to człowiek, który – jako jeden z nielicznych na świecie – zdobył fortunę właśnie dzięki inwestowaniu. Przez większość swojego życia dokonywał on mnóstwa inwestycji i nadal to robi. Oto wspomniane cytaty:

  • „Naszym ulubionym horyzontem inwestycyjnym jest nieskończoność”,
  • „Czasami jest tak, że na nic zda się wielki talent, nie pomoże wielki wysiłek, po prostu potrzeba czasu. Nie stworzy się potomka w miesiąc, zapładniając dziewięć kobiet”,
  • „Nigdy nie próbuję zarabiać na giełdzie. Kupuję z założeniem, że następnego dnia mogą zamknąć giełdę i nie otworzą jej przez pięć lat”.

Zachęcam Cię do zapoznania się z jeszcze większą ilością cytatów Buffeta. Jako najlepszy inwestor świata daje rady, które często okazują się prawdami uniwersalnymi w inwestowaniu i sprawdzają się na różnych rynkach. Nawet na tych, na których Warren Buffet nie inwestuje.

Pamiętaj też, proszę, że po skończonej edukacji inwestycyjnej, Twoje pierwsze lokowanie środków to dalszy ciąg nauki. Zupełnie czym innym jest pomysł w Twojej głowie, a czym innym faktyczne zainwestowanie pieniędzy. Zwłaszcza jeśli niełatwo było je odłożyć. Pojawiają się wtedy emocje, które najczęściej nie pomagają w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych.

Dlatego nie inwestuj całego swojego kapitału przy pierwszej możliwej okazji. Rozłóż środki na kilka części i wchodź w inwestycje stopniowo. Z czasem reakcje emocjonalne będą słabnąć, a Ty będziesz lepiej nad nimi panować. Dobrze jest uczynić inwestowanie częścią swojego życia. Tak jak pracujesz czy odpoczywasz, tak samo możesz też inwestować. Stale też podnoś swoje kompetencje, doglądaj rynku i – w razie potrzeby – modyfikuj portfel inwestycyjny. Dzięki temu problem typu „w co inwestować” już nigdy się u Ciebie nie pojawi.

Jak zabezpieczyć oszczędności przed inflacją

Inflacja jest jednym z głównych przeciwników w inwestowaniu. Jeżeli nie wiesz, czym jest inflacja, to koniecznie musisz zgłębić ten temat. W dużym skrócie jest to spadek siły nabywczej pieniądza. Niestety ta prosta informacja nie wystarczy do skutecznego inwestowania.

Musisz mocno zgłębić i zrozumieć problem inflacji, aby świadomie z nim walczyć. Poza tym pojęcia takie jak „stopy procentowe” powinny na stałe zagościć w Twoim słowniku. Zajrzyj do bibliografii na końcu artykułu i zapoznaj się z książkami: „Pieniądz. Dlaczego niszczenie dolara zagraża światowej gospodarce” oraz „Inflacja. Wróg publiczny nr 1”.

gotówka, banknoty, euro

Osobiście – z powodu inflacji – staram się ograniczyć posiadanie gotówki do niezbędnego minimum. Choć przypominam, że musisz mieć odłożone środki na przeżycie kilku miesięcy. Warto natomiast mieć dostęp do części środków, choćby ze względu na różne sytuacje życiowe czy też okazje inwestycyjne. Dlatego dobrze jest inwestować część oszczędzanych środków w płynne, a jednocześnie dosyć bezpieczne aktywa jak np. ETF na złoto.

ETF (ang. Exchange Traded Fund) to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego zadaniem jest odzwierciedlanie ceny danego dobra. W przypadku ETF-u na złoto, ten błyszczący kruszec zapewnia bezpieczeństwo. Dodatkowo sam ETF w razie potrzeby daje możliwość szybkiej zamiany inwestycji na gotówkę.

Innym rozwiązaniem może być kryptowaluta oparta o cenę złota jak np. Paxos Gold (PAXG). Z racji osobistej awersji do tradycyjnych finansów, ja preferuję właśnie tę opcję. Dodatkowo uważam ją za bezpieczniejszą, gdyż każdy wydany token PAXG ma być pokryty jedną uncją złota. Poza tym sama firma przechodzi cykliczne audyty potwierdzające ten fakt. Oczywistym minusem tego rozwiązania są zagrożenia związane z rynkiem kryptowalut, który dopiero się rozwija. Temat kryptowalut omówimy w dalszej części artykułu.

W co inwestować pieniądze bez ryzyka?

Być może szukasz opcji, aby inwestować bez ryzyka. Jeśli zamiast wielkich zysków wolisz bezpieczeństwo i systematyczne powiększanie majątku, wtedy polecane jest założenie konta oszczędnościowego lub lokaty bankowej. Zanim tak zrobisz, to przypominam o – moim zdaniem – koniecznym zgłębieniu tematu inflacji przez każdego inwestora. Unikałbym też wszelkiego rodzaju instrumentów postrzeganych jako tradycyjne fundusze inwestycyjne. Wśród nich można wyróżnić te niby stosunkowo bezpieczne: fundusze inwestycyjne rynku pieniężnego czy obligacje skarbowe.

ryzyko, wizualizacja za pomocą prędkościomierza

Podczas wielkiego dodruku pieniądza nawet oprocentowanie wynoszące 5% w skali roku nie uchroni wartości nabywczej Twoich oszczędności. Zwłaszcza gdy oficjalna inflacja w Polsce była znacznie większa! Choć zwroty są zmienne, bo zależą od aktualnych stóp procentowych, to wciąż będzie to niewystarczające. Nawet przy wyższym oprocentowaniu zysk będzie symboliczny.

Nie daj się złapać w pułapkę inflacji. Do tego w funduszach dochodzą opłaty za zarządzanie. Dlatego traktuj to raczej jako formy tymczasowego lokowania kapitału niż długoterminowe opcje inwestycyjne. Niestety statystyki jasno wskazują, że fundusze niemal zawsze osiągają wyniki gorsze od rynku, na którym operują!

Kolejną wadą funduszy jest to, że oddajemy swoje pieniądze w ręce pośredników. Niezależnie od efektów ich działań, będziemy musieli zapłacić za ich usługi. Nie są też pożyteczne dla naszego rozwoju osobistego. Bez pomocy pośredników rozwijamy swoje zdolności analityczne oraz umiejętności sprawdzania firm i szacowania ryzyka. Spowoduje to, że nawet jeśli tracimy pieniądze, to przynajmniej dostajemy cenną lekcję.

Jeśli chodzi o lokaty bankowe, masz do wyboru 2 rodzaje. Pierwszy z nich to lokata terminowa, która obowiązuje przez określony okres. W tym przypadku odsetki od kwoty początkowej otrzymasz dopiero na koniec okresu deponowania. Odsetki te są uzależnione od oprocentowania danej lokaty.

Drugi rodzaj to lokata bezterminowa, która przestaje obowiązywać w chwili jej likwidacji. Tutaj termin nie jest określony z góry. Musisz tylko pamiętać, że zakładając lokatę, nie możesz ruszać tych środków przez dany okres. Jeśli będziesz chciał je wcześniej wypłacić, możesz stracić wszystkie odsetki. Chcąc mieć dostęp do pieniędzy podczas ich przetrzymywania w banku, możesz zdecydować się na konto oszczędnościowe. Umożliwia ono też wpłacanie środków na konto w dowolnym momencie.

Jak ograniczać ryzyko inwestycyjne?

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Zamiast z tym walczyć, zaakceptuj ten fakt i staraj się ograniczać ryzyko. Głównie poprzez ciągłą edukację i śledzenie wybranego przez Ciebie rynku. Dlatego nie pytaj „w co inwestować bez ryzyka”, tylko „jak ograniczyć ryzyko inwestycyjne”.

Istnieje powiedzenie, że potrzeba 10 000 godzin, aby opanować dobrze jakaś dziedzinę. Tak samo jest w przypadku inwestowania. To też kolejny powód, dla którego jestem fanem inwestowania skoncentrowanego.

Będąc specjalistą na danym rynku, możesz przewidywać jego zachowania przed innymi. W ten sposób będziesz w stanie zwiększać swoje przychody i ograniczać straty. Jeżeli nie potrafisz jeszcze zdecydować się na jeden rodzaj inwestycji, to polecam Ci to, co sam zrobiłem. Mianowicie próbowałem różnych inwestycji po trochu i porównywałem je ze sobą. Po pewnym czasie pewne rynki okazały się dla mnie ciekawsze od innych. Spowodowało to, że ostatecznego wyboru głównego rynku inwestycyjnego dokonałem już całkowicie naturalnie.

Czy bezpieczne inwestycje w ogóle istnieją?

Chcąc podać jakiś przykład, mogę powiedzieć, że ciekawą i (w miarę) bezpieczną alternatywą jest lokowanie majątku w dobra materialne. Chodzi mi głównie o: metale szlachetne (takie jak złoto czy srebro). Tutaj jednak też istnieją pewne mechanizmy, np. cykle koniunkturalne. Warto je poznać jeszcze przed dokonaniem pierwszego zakupu.

Rozbite złote jajko z monetami w środku

W co inwestować pieniądze? – Inwestycje alternatywne

Szukasz dodatkowych inspiracji do inwestowania? Wobec tego możesz wziąć pod uwagę alternatywne inwestowanie. Mogą to być np. pożyczki społecznościowe, pomysły biznesowe czy nawet przedmioty codziennego użytku.

Istnieją też inne dobra, takie jak dzieła sztuki (głównie obrazy) czy alkohole (szczególnie wina lub whisky). Dodatkowo możesz wybrać przedmioty kolekcjonerskie (znaczki, monety, zdjęcia, płyty itp.). Wyróżnione dobra powiększają swoją wartość (a czasem i smak) wraz z upływem czasu. Jeżeli jesteś cierpliwy, to możesz na tym dobrze zarobić. Jest to dość stabilny i pewny rodzaj inwestycji – jedyny minus to fakt, że wymaga on czasu.

Do tego dochodzą czynniki odpowiedniego zabezpieczenia dóbr przed kradzieżą czy uszkodzeniem. Poza tym potrzebujesz wiedzy na temat gromadzonych przedmiotów i ich wartości. Zwłaszcza jeśli chodzi o obrazy. Dlatego (poza pożyczkami społecznościowymi) te inwestycje są raczej przeznaczone dla hobbystów. Mogę tutaj przypomnieć zasadę 10 000 godzin z poprzedniego akapitu.

W co inwestować pieniądze, gdy nie boisz się ryzyka

Osoby pewniejsze swoich zdolności mogą zdecydować się na rozpoczęcie gry na Giełdzie Papierów Wartościowych. Na polskim rynku też taką znajdziemy. Tutaj możesz bardzo szybko się wzbogacić… ale też stracić większość pieniędzy. Na giełdzie obraca się przede wszystkim akcjami firm, a konkretnie spółek.

Ryzyko możesz zminimalizować poprzez edukację w zakresie inwestowania na giełdzie. Druga kwestia to zapoznanie się z danymi finansowymi, które publikuje konkretna spółka. Warto wiedzieć, że nad bezpieczeństwem tego rynku opiekę sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego, czyli organ państwowy.

Nie miej jednak złudzeń. Praktyka pokazuje, że komunikaty wydawane przez KNF często nie odzwierciedlają faktycznego stanu na rynku. Dodatkowo czasami mogą też wprowadzać w błąd. Twoja własna edukacja i analiza danej inwestycji to najważniejsze elementy, które wpływają na bezpieczeństwo wszystkich inwestycji.

Na giełdzie dostępne są też obligacje, czyli dłużne papiery wartościowe. Najpopularniejsze są obligacje skarbowe (państwowe), ale są też obligacje korporacyjne (firmowe). Szczególnie warto mieć na uwadze obligacje skarbowe indeksowane inflacją. Zmniejszają one ryzyko związane z utratą wartości przez państwową walutę.

Dostępne są również bardziej zaawansowane instrumenty finansowe. Nie będę ich jednak omawiał, bo nie polecam z nich w ogóle korzystać. Aby rozpocząć działalność inwestycyjną na giełdzie, musisz najpierw założyć rachunek inwestycyjny w banku lub biurze maklerskim. Możesz to zrobić nawet przez Internet. Wiąże się to jednak z opłatami i prowizjami, więc wybieraj mądrze.

ryzyko biznesowe, wizualizacja za pomocą ludzi przeskakujących nad urwiskiem w pogoni za pieniędzmi

Rynek Forex i kontraktów CFD to jedne z najbardziej ryzykownych opcji inwestycyjnych. Przez wielu są porównywane raczej do kasyna czy spekulacji finansowej niż do inwestowania. Statystyki jasno pokazują, że zdecydowana większość inwestorów traci tutaj pieniądze.

Dodatkowo Forex wymaga sporego zaangażowania czasowego. Handluje się na nim walutami, ale brokerzy oferują też kontrakty CFD np. na surowce. Odbywają się one najczęściej przy wykorzystaniu mechanizmu dźwigni finansowej. Oznacza to, że ostateczny zysk lub strata mogą być naprawdę duże. Ten rodzaj pomnażania majątku polega na zakupie waluty przy założeniu, że jej wartość wzrośnie lub spadnie.

Jeśli Twoje początkowe założenia okażą się trafne – zarabiasz. Jeśli rozważasz zostanie graczem na rynku finansowym, skorzystaj najpierw z dostępnej online wersji demonstracyjnej. W przeciwnym wypadku musisz tylko wybrać swojego brokera i założyć rachunek. Instrumenty finansowe, którymi obraca się na tym rynku, to po prostu waluty różnych krajów.

Bitcoin i kryptowaluty to opcje, które są coraz popularniejsze. W samym 2020 roku cena Bitcoina wzrosła o prawie 300% do ponad 27 000 dolarów. W 2021 poszła jeszcze wyżej, aby później w 2022 mocno spaść. Dzięki niemu niesamowicie dużo osób zostało milionerami (choć często przypadkowo). Powstał w 2009 roku, a więc dekadę temu można go było kupić za przysłowiowe grosze.

Niestety wraz z dużymi zwrotami idzie ogromne ryzyko. Po dużych wzrostach (do prawie 20 000$) w 2017 roku, Bitcoin spadł w następnych latach do poziomu około 3500$. Czas jednak pokazał, że nawet osoby inwestujące w najgorszym momencie są na plusie. Predykcje do wzrostów na najbliższe lata mogą przyprawić o zawrót głowy, bo obejmują zakres od 70 000 do nawet 300 000$, miliona i więcej! Dlatego uważam, że w 2024 roku warto rozważyć inwestycję w kryptowaluty. Zwłaszcza że niedawno znowu nieco wzrósł kurs BTC i ETH. Może to być zapowiedzią kolejnych rajdów w górę.


Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o zakupie pierwszych kryptowalut, to zobacz ten artykuł (Gdzie i jak kupić bitcoin) lub od razu załóż konto na giełdach i dokonaj zakupów – Zonda – zakup za PLN lub na największej giełdzie na świecie Binance – zakup za USD, GBP, EUR


W co inwestować pieniądze, dysponując większym kapitałem?

Jeśli posiadasz większą ilość środków, to w takim wypadku możesz zdecydować się na inwestycję w nieruchomości. Jest to względnie bezpieczny sposób na powiększanie kapitału. Wynajmując mieszkanie mamy zapewniony stały, długoterminowy dochód. Niestety należy się liczyć z koniecznością ponoszenia kosztów, np. wyremontowania mieszkania. Jednak po uwzględnieniu wysokiego kosztu zakupu nieruchomości stawia to przed nami sporą barierę finansową. Upewnij się też, komu wynajmujesz lokum, by oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i strat finansowych. Ciekawą opcją może być wynajem przestrzeni biurowej lub ziemi.

nowoczesny budynek, inwestycja w nieruchomości

Zastanawiając się dalej nad tym, w co warto inwestować, pamiętaj, że papiery wartościowe (czyli np. akcje) też nadają się do obracania większą kwotą. Musisz tylko uważać na wolumen danego waloru, aby większy zakup nie zawyżył jego ceny. Możesz wtedy podzielić swoje nadwyżki finansowe i inwestować małe kwoty stopniowo, co jakiś czas.

Inwestowanie w nieruchomości z mniejszym kapitałem

Da się też zainwestować w nieruchomości, posiadając mniejszy kapitał. Wiąże się to jednak ze zwiększeniem ryzyka lub mniejszym zwrotem z inwestycji. Dalej przedstawiam 2 możliwości zainwestowania w nieruchomości dla posiadaczy mniejszego kapitału.

Finansowanie nieruchomości przez kredyt hipoteczny

Inwestowanie z pomocą kredytu uważam za dobry sposób na początek. Natomiast żeby zrównoważyć większą ekspozycję na ryzyko – koniecznie zainwestuj najpierw w siebie. Kup i przeczytaj kilka książek z tego zakresu. Wybierz się również przynajmniej na 2 szkolenia prowadzone przez profesjonalistów i praktyków rynku nieruchomości.

Inwestowanie w nieruchomości przez REITy

Jeżeli nie masz zdolności kredytowej, to wciąż możesz zainwestować poprzez Real Estate Investment Trust (REIT). Jest to fundusz inwestujący w nieruchomości. W Polsce można to zrobić przez np. Mzuri CFI, gdzie możesz wejść już od 10 000 zł.

W co warto było inwestować w 2023 i poprzednich latach

Uwielbiam lekcje z historii, bo możemy wyciągnąć z nich wiele wartości. W zeszłym roku zastanawiałem się, w co inwestować w 2023 roku i na tej podstawie powstał ten wpis. Trzeba jedynie pamiętać, że historia lubi się powtarzać, ale nie jest to regułą.

Przykładowo – inwestując małą kwotę w kryptowalutę Ethereum (ETH) 1 stycznia 2021 roku, analogicznego dnia 2022 roku miałbyś ponad 4 razy więcej środków. Nie należy przez to w ciemno wchodzić w taką inwestycję, ale warto mieć na uwadze, aby śledzić rynek kryptowalut i szukać tam okazji. Dotyczy to w zasadzie wszelkich nowych technologii.

Zainwestuj w bezpieczne finansowo życie

Żyjemy w niepewnych finansowo czasach. Instytucje, które mają gromadzić środki na nasze emerytury, chwieją się na swych glinianych nogach. Dodatkowo pieniądze z trudem odkładane przez całe życie mogą nam zostać odebrane na załatanie dziury budżetowej. Lekkomyślnością jest pozostawić swoją przyszłość w tak niepewnych rękach. Niezależnie od tego, czy opierasz się na działalności gospodarczej, czy inwestycjach prywatnych.

wolność finansowa, biznesmen na drodze do inwestowania

Wolność finansową, dostatnie życie dla rodziny oraz spokojną emeryturę musisz sobie zapewnić sam. Najpierw zdobądź niezbędną wiedzę, następnie dokonuj pierwszych ostrożnych inwestycji. Tak przygotowany możesz skutecznie inwestować małe kwoty. Jak już opanujesz pomnażanie małych kwot, to nadwyżki finansowe pozwolą Ci spokojnie operować większą kwotą w portfelu inwestycyjnym. Przy okazji zapewnisz sobie i swoim najbliższym bezpieczeństwo wraz ze stabilnością finansową.

Podsumowanie – w co warto inwestować [2024]

Zastanawiając się, w co najlepiej zainwestować, musisz brać pod uwagę swoje aktualne położenie. Na początku będzie to oszczędzanie czy inwestowanie we własny rozwój – połączone z pokrywaniem bieżących wydatków z uzyskiwanego wynagrodzenia. Następnie zaczniesz inwestować oszczędności ulokowane na koncie. Zaczynając od małych kwot, aby zdobyć pierwsze doświadczenie np. na rynkach finansowych.

Później Twoją wypłatę zaczną zasilać zwroty z inwestycji, a większe doświadczenie pozwoli odważniej inwestować. Być może pozwolisz sobie na zakup mieszkania na wynajem jako rodzaj inwestycji. Później dojdziesz do kilku i stworzysz większy portfel inwestycyjny. Możesz też rozważać inwestycje alternatywne, jeśli jest to temat zbieżny z Twoimi zainteresowaniami.

Zaangażuj się w proces rozwoju jako inwestora, bo ogranicza Cię tylko czas, który i tak upłynie. Budowanie majątku da Ci więcej możliwości, zwiększy Twoje bezpieczeństwo, a także pozytywnie wpłynie na Twój rozwój. Powodzenia!

Bibliografia

  • Inwestycyjny poradnik Bogatego Ojca. Autorzy: Kiyosaki Robert , Lechter Sharon L. Wydawnictwo: Instytut Praktycznej Edukacji 2005 r.
  • Skuteczny inwestor. Jak inwestować z zyskiem i unikać wielkich strat. Autor: William O’Neill, Wydawnictwo: StudioEMKA 2007 r.
  • Na sposób Warrena Buffetta. Autor: Hagstrom Robert G. Wydawnictwo: MT Biznes 2017 r.
  • Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym. Autor: Graham Benjamin, Wydawnictwo: StudioEMKA 2016 r.
  • Twój Mózg, Twoje Pieniądze. Autor: Zweig Jason. Wydawnictwo: Laurum 2010 r.
  • Inflacja. Wróg publiczny nr 1. Autor: Henry Hazlitt. Wydawnictwo: Fijorr Publishing 2007 r.
  • Pieniądz. Dlaczego niszczenie dolara zagraża światowej gospodarce. Autorzy: Steve Forbes, Elizabeth Ames, Wydawnictwo: MT Biznes 2015 r.

Źródła grafik:

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Komentarze “W co inwestować pieniądze? [2024] – Poznaj ponad 10 przykładów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>