W co inwestować pieniądze

W co inwestować pieniądze?

W co inwestować pieniądze? – zapytał mnie niedawno jeden ze znajomych. – To zależy. – odpowiedziałem. Istnieje wiele sposobów na pomnażanie oszczędności, każdy z nich wiąże się z pewnymi zaletami i wadami.

Zanim zdecydujesz się na któryś z nich, odpowiedz sobie na następujące pytania: Jaką kwotę mogę przeznaczyć na inwestowanie? Wolę ryzykowne, ale potencjalnie bardziej zyskowne przedsięwzięcia? A może raczej bezpieczne inwestycje, jednak o niskiej stopie zwrotu? Czy może zależy mi na możliwości szybkiego spieniężenia dobra inwestycyjnego?

Ten poradnik napisałem, aby odpowiedzieć Tobie i mojemu znajomemu na pytanie: W co warto inwestować? Dodatkowo rozbudowałem tekst o różne możliwości zależnie od Twojej aktualnej sytuacji i umiejętności.

Jak zacząć inwestować pieniądze?

Zanim przejdę do omówienia poszczególnych opcji inwestycyjnych, chcę dać Ci pewne fundamentalne wskazówki. Pomogą Ci one możliwie bezpiecznie rozpocząć przygodę z inwestowaniem pieniędzy.

Pierwsza wskazówka i najważniejsza na początku – zainwestuj pierwsze pieniądze w siebie, w swoją edukację. Nie znając realiów rynku i przyszłej inwestycji jesteś raczej hazardzistą, a nie inwestorem. Dlatego na początku drogi inwestora naucz się przynajmniej podstaw inwestowania, dowiedz się jakie są najczęściej popełniane błędy przez początkujących oraz poznaj specyfikę rynku na którym chcesz inwestować.

Następnie zapamiętaj jako drugie – nigdy nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy! Zawsze miej na podorędziu środki potrzebne na spokojne przeżycie trzech do sześciu miesięcy, gdyby miał mieć miejsce jakiś czarny scenariusz. Przezorny zawsze zabezpieczony, a bez rozsądku najlepiej w ogóle nie inwestować.

Po trzecie, zdecyduj się, czy chcesz koncentrować czy dywersyfikować swoje inwestycje. Koncentracja polega na wyborze małej liczby najlepszych inwestycji, podczas gdy dywersyfikacja zakłada rozłożenie swojego kapitału pomiędzy wieloma opcjami inwestycyjnymi. Pozwala to na obniżenie ryzyka – jeżeli na jednym z finansowych frontów będzie nam szło słabiej, to dzięki dobrym wynikom na innych strata nie będzie dla nas tak dotkliwa.

Inwestowanie skoncentrowane vs dywersyfikacja

Jednak Warren Buffet, amerykański ekonomista i inwestor giełdowy, twierdzi: „Szeroka dywersyfikacja jest konieczna wtedy, gdy inwestorzy nie wiedzą, co czynią”. Zmniejszenie ryzyka jest dla niedoświadczonych inwestorów bardzo kuszące, pamiętaj jednak, że rozpraszanie uwagi na zbyt wielu frontach w najlepszym wypadku doprowadzi do uśrednienia zysków. Co więcej, utrudnia dokładną analizę wartości każdej z inwestycji, przez co możemy nieopatrznie przeznaczyć swoje pieniądze na całkowicie nieopłacalny cel.

Z kolei skoncentrowane inwestowanie pieniędzy oznacza potencjalnie większe zyski, ale przy większym ryzyku inwestycyjnym. Ryzyko to jednak w dużej mierze wiąże się z błędną oceną sytuacji rynkowej. Doświadczeni inwestorzy minimalizują je przeprowadzając dogłębną analizę rynku i ostrożnie lokując swój kapitał. Dzięki temu osiągają znacznie lepsze stopy zwrotu z swoich inwestycji.

wybór - inwestowanie skoncentrowane vs dywersyfikacja

Osobiście uważam, że jako inwestor powinieneś rozwijać się i iść w stronę inwestowania skoncentrowanego. Możesz być mistrzem w jednym rodzaju inwestycji lub przeciętny w wielu. Ostateczna decyzja jednak należy do Ciebie.

Inwestowanie w siebie

Mark Cuban, miliarder i wybitny biznesmen, ma jedną radę na temat tego, w co najlepiej inwestować, żeby zarobić. Jego rada to „nie robić tego…”, przynajmniej dopóki nie przyswoisz sobie odpowiedniej wiedzy i znajomości działania mechanizmów finansowych. Zresztą podobne podejście ma sam wcześniej wspominany Warren Buffet – oto co myśli o inwestowaniu w siebie:

Inwestowanie w siebie to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić. Rób wszystko to, co poprawia twoje talenty; to jest coś czego nikt nie może ani opodatkować, ani tobie odebrać.

Warren Buffett

W co inwestować pieniądze na początku?

Zbyt szybkie wskoczenie w bezlitosne realia inwestowania pieniędzy może skończyć się utratą ciężko odkładanych oszczędności życia. Pamiętaj, że w artykułach są opisywane pojedyncze sylwetki osób, którym udało się zrealizować zawrotne inwestycje. Nikt natomiast nie pisze o całej masie ludzi, którzy stracili pieniądze!

Dlatego na początek poszukaj specjalistycznych artykułów w Internecie, poczytaj fachowe książki napisane przez autorytety z danych dziedzin, a także weź udział w wartościowych kursach i szkoleniach prowadzonych przez profesjonalistów. To jest najlepsze, co możesz zrobić po zadaniu sobie pytania: „w co zainwestować”. W bibliografii na końcu artykułu masz kilka propozycji książek na początek. Przeczytaj je i daj sobie szansę na lepszy start.

Kolejnym dobrym krokiem inwestycyjnym może być… oszczędzanie, aby zgromadzić środki na inwestycje oraz nauka cierpliwości. Przykładowo jeżeli Twoja inwestycja wymaga wkładu 12 000zł, a Ty możesz odkładać tylko 1000zł miesięcznie to oszczędzając przez 12 miesięcy możesz dokonać pierwszej inwestycji.

Nie uważam też za wartościowe, by oszczędzać tylko po to, aby np. po 2 latach wydać wszystko na wakacje czy nowy samochód. Nie różni się to dużo od życia od wypłaty do wypłaty. Środki na inwestycje niech już zawsze pozostaną środkami, które generują Ci dochody pasywne, dywidendy czy odsetki. Wyhodujesz w ten sposób symboliczną gęś, która będzie Ci znosić złote jajka.

Odnośnie cierpliwości – (ponownie) zacytuję Buffeta. Zapoznaj się z trzema cytatami na liście poniżej. Miej na uwadze, że jest to człowiek, który jako jeden z naprawdę nielicznych na świecie swoją fortunę zawdzięcza właśnie inwestowaniu przez większość swojego życia:

  • „Naszym ulubionym horyzontem inwestycyjnym jest nieskończoność”
  • „Czasami jest tak, że na nic zda się wielki talent, nie pomoże wielki wysiłek, po prostu potrzeba czasu. Nie stworzy się potomka w miesiąc, zapładniając dziewięć kobiet”
  • „Nigdy nie próbuję zarabiać na giełdzie. Kupuję z założeniem, że następnego dnia mogą zamknąć giełdę i nie otworzą jej przez pięć lat”

Zachęcam Cię do zapoznania się z jeszcze większą ilością cytatów Buffeta. Jako najlepszy inwestor świata daje rady, które często okazują się prawdami uniwersalnymi w inwestowaniu i sprawdzają się na różnych rynkach. Nawet na tych, na których Warren Buffet nie inwestuje.

Pamiętaj też proszę, że po skończonej edukacji inwestycyjnej, pierwsze faktyczne lokowanie środków to wciąż dalszy ciąg nauki. Zupełnie czym innym jest pomysł w Twojej głowie, a czym innym faktycznie zainwestowanie, często ciężko odłożonych pieniędzy. Pojawiają się wtedy emocje, które najczęściej nie pomagają podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych.

Dlatego nie inwestuj całego swojego kapitału przy pierwszej możliwej okazji. Rozłóż inwestycje na kilka części i wchodź w inwestycje stopniowo. Z czasem reakcje emocjonalne będą słabnąć, a Ty będziesz lepiej nad nimi panować. Dobrze jest uczynić inwestowanie częścią swojego życia. Tak jak pracujesz czy odpoczywasz, tak samo możesz też inwestować. Stale podnoś swoje kompetencje, doglądaj rynek i w razie potrzebny modyfikuj portfel inwestycyjny, a problem typu „w co inwestować” już nigdy się u Ciebie nie pojawi.

Jak zabezpieczyć oszczędności przed inflacją

Inflacja jest jednym z głównych przeciwników w inwestowaniu. Jeżeli nie wiesz czym jest inflacja to koniecznie musisz zgłębić ten temat. W dużym skrócie jest to spadek siły nabywczej pieniądza. Niestety ta prosta informacja nie wystarczy do skutecznego inwestowania. Musisz mocno zgłębić i zrozumieć problem inflacji, aby świadomie z nim walczyć. Zajrzyj do bibliografii na końcu artykuły i zapoznaj się z książkami „Pieniądz. Dlaczego niszczenie dolara zagraża światowej gospodarce” oraz „Inflacja. Wróg publiczny nr 1”.

W co inwestować, aby zabezpieczyć się przed inflacją.

Osobiście z powodu inflacji staram się ograniczyć posiadanie gotówki do niezbędnego minimum (choć przypominam, że musisz mieć odłożone środki na przeżycie kilku miesięcy). Warto natomiast mieć dostęp do części środków ze względu na różne sytuacje życiowe czy nadążające się okazje inwestycyjne. Dlatego dobrze jest inwestować część oszczędzanych środków w płynne, a w miarę bezpieczne aktywa jak np. ETF na złoto. ETF (ang. Exchange Traded Fund) to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego zadaniem jest odzwierciedlanie ceny danego dobra. W przypadku ETFu na złoto błyszczący kruszec zapewnia bezpieczeństwo, a sam ETF daje możliwość szybkiej zamiany inwestycji na gotówkę w razie potrzeby.

Innym rozwiązaniem może być kryptowaluta oparta o cenę złota jak np. Paxos Gold(PAXG). Z racji osobistej awersji do tradycyjnych finansów ja preferuję właśnie tą opcję. Dodatkowo uważam ją za bezpieczniejszą, gdyż każdy wydany token PAXG ma być pokryty jedną uncją złota, a sama firma przechodzi cykliczne audyty potwierdzające ten fakt. Oczywistym minusem tego rozwiązania są zagrożenia związane z rynkiem kryptowalut, który dopiero się rozwija. Omówimy temat kryptowalut w dalszej części artykułu.

W co inwestować bez ryzyka

Jeśli zamiast wielkich zysków wolisz bezpieczeństwo i systematyczne powiększanie majątku, polecane jest założenie konta oszczędnościowego lub lokaty bankowej. Zanim tak zrobisz, to przypominam o moim zdaniem koniecznym zgłębieniu tematu inflacji przez każdego inwestora. Unikałbym też wszelkiego rodzaju instrumentów postrzeganych jako tradycyjne fundusze inwestycyjne. Wśród nich można wyróżnić te niby stosunkowo bezpieczne: fundusze rynku pieniężnego czy obligacje.

Inwestowanie bez ryzyka, może być pułapką

Oprocentowanie 1% – 4% w czasach wielkiego dodruku pieniądza nie pozwolą Ci zachować wartości nabywczej Twoich środków. Nie daj się złapać w tą pułapkę. Nawet jeżeli tak się stanie, to zysk będzie symboliczny. Do tego w funduszach dochodzą opłaty za zarządzanie. Dlatego traktuj to raczej jako formy tymczasowego lokowania kapitału niż opcje inwestycyjne. Niestety statystyki jasno wskazują, że fundusze niemal zawsze osiągają wyniki gorsze od rynku na którym operują!

Kolejną wadą funduszy jest to, że oddajemy swoje pieniądze w ręce pośredników. Niezależnie od efektów ich działań będziemy musieli zapłacić za ich usługi. Nie są też pożyteczne dla rozwoju osobistego – bez pomocy pośredników rozwijamy swoje zdolności analityczne oraz umiejętności sprawdzania firm i szacowania ryzyka. Spowoduje to, że nawet tracąc pieniądze przynajmniej dostajemy cenną lekcję.

Jak ograniczać ryzyko inwestycyjne?

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Zamiast z tym walczyć, zaakceptuj ten fakt i staraj się ograniczać ryzyko. Głównie poprzez ciągłą własną edukację i śledzenie wybranego przez Ciebie rynku. Istnieje powiedzenie, że potrzeba 10 000 godzin, aby opanować dobrze jakaś dziedzinę. Tak samo jest w przypadku inwestowania i to kolejny powód, dla którego jestem fanem inwestowania skoncentrowanego.

Będąc specjalistą na danym rynku będziesz przewidywał jego zachowania przed innymi i w ten sposób będziesz w stanie zwiększać swoje przychody i ograniczać straty. Jeżeli nie potrafisz jeszcze zdecydować się na jeden rodzaj inwestycji to polecam Ci to, co sam zrobiłem. Mianowicie próbowałem po trochu różnych inwestycji i porównywałem je ze sobą. Po pewnym czasie pewne rynki okazały się dla mnie ciekawsze od innych. Spowodowało to, że ostateczny wybór głównego rynku inwestycyjnego stał się dla mnie naturalnym wyborem.

Czy bezpieczne inwestycje w ogóle istnieją?

Jeżeli miałbym wskazać jakiś przykład, to ciekawą i w miarę bezpieczną alternatywą jest lokowanie majątku w dobra materialne, głównie w: metale szlachetne (takie jak złoto czy srebro). Tutaj jednak też istnieją pewne mechanizmy np. cykle koniunkturalne. Dlatego tutaj też warto się wyedukować przed dokonaniem pierwszego zakupu.

W co można bezpiecznie zainwestować? W złoto

Istnieją też inne dobra jak dzieła sztuki (głównie obrazy), alkohole (szczególnie wina lub whisky) lub… przedmioty kolekcjonerskie (znaczki, monety, zdjęcia, płyty itp). Wyróżnione dobra powiększają swoją wartość (a czasem i smak) wraz z upływem czasu, więc jeżeli jesteś cierpliwy, to możesz na tym dobrze zarobić. Jest to dość stabilny i pewny rodzaj inwestycji, wymaga jednak czasu. Do tego dochodzą czynniki odpowiedniego zabezpieczenia dóbr przed kradzieżą czy uszkodzeniem oraz wiedzy na temat gromadzonych przedmiotów i ich wartości. Dlatego poza kruszcami te inwestycje są raczej przeznaczone dla hobbystów (mogę tutaj przypomnieć zasadę 10 000 godzin z poprzedniego akapitu).

W co inwestować pieniądze, gdy nie boisz się ryzyka

Osoby pewniejsze swoich zdolności mogą zdecydować się na rozpoczęcie gry na Giełdzie Papierów Wartościowych. Tutaj możesz bardzo szybko się wzbogacić… ale też stracić większość pieniędzy. Na giełdzie obraca się przede wszystkim akcjami firm oraz obligacjami skarbowymi. Aby rozpocząć działalność na giełdzie musisz najpierw założyć rachunek inwestycyjny w banku lub biurze maklerskim (możliwe też przez Internet). Wiąże się to jednak z opłatami i prowizjami, więc wybieraj mądrze.

Rynek Forex to jedna z najbardziej ryzykownych opcji inwestycyjnych, przez wielu porównywana raczej do kasyna czy spekulacji finansowej niż do inwestowania. Statystyki jasno pokazują, że zdecydowana większość inwestorów traci tutaj pieniądze. Dodatkowo Forex wymaga sporego zaangażowania czasowego. Handluje się na nim walutami i surowcami przy wykorzystaniu mechanizmu dźwigni finansowej. Oznacza to, że ostateczny zysk lub strata mogą być naprawdę duże. Ten rodzaj pomnażania majątku polega na zakupie waluty przy założeniu, że jej wartość wzrośnie lub spadnie. Jeśli Twoje początkowe założenia okażą się trafne – zarabiasz. Jeśli rozważasz zostanie graczem na rynku Forex, skorzystaj najpierw z dostępnej online wersji demonstracyjnej. W przeciwnym wypadku musisz tylko wybrać swojego brokera i założyć rachunek.

Bitcoin i kryptowaluty to opcje, które są coraz popularniejsze. W samym 2020 roku cena Bitcoina wzrosła o prawie 300% do ponad 27 000 dolarów. W 2021 poszła jeszcze wyżej i ciągle rośnie. Dzięki niemu ogrom ludzi zostało milionerami (choć często przypadkowo), gdyż dekadę temu (powstał w 2009 roku) można go było kupić za przysłowiowe grosze. Niestety wraz z dużymi zwrotami idzie ogromne ryzyko. Po dużych wzrostach (do prawie 20 000$) w 2017 roku, Bitcoin spadł w następnych latach do poziomu około 3500$. Czas jednak pokazał, że nawet inwestujący w najgorszym momencie są na plusie, a predykcje do wzrostów na najbliższe lata mogą przyprawić o zawrót głowy, bo obejmują zakres od 70 000 do nawet 300 000$, miliona i więcej! 


Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o zakupie pierwszych kryptowalut, to zobacz ten artykuł (Gdzie i jak kupić bitcoin) lub od razu załóż konto na giełdach i dokonaj zakupów – BitBay – zakup za PLN lub na największej giełdzie na świecie Binance – zakup za USD, GBP, EUR


W co warto zainwestować posiadając większy kapitał?

W takim wypadku możemy zdecydować się na inwestycję w nieruchomości. Jest to względnie bezpieczny sposób na powiększanie kapitału. Wynajmując mieszkanie mamy zapewniony stały, długoterminowy dochód. Niestety, należy się liczyć z koniecznością ponoszenia kosztów np. wyremontowania mieszkania, co po uwzględnieniu wysokiego kosztu zakupu nieruchomości stawia przed nami sporą barierę finansową. Upewnij się też, komu wynajmujesz lokum, by oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i strat finansowych. Ciekawą opcją może być wynajem przestrzeni biurowej lub ziemi.

W co warto zainwestować większe pieniądze

Inwestowanie w nieruchomości z mniejszym kapitałem

Da się też zainwestować w nieruchomości posiadając mniejszy kapitał. Wiąże się to jednak ze zwiększeniem ryzyka lub mniejszym zwrotem z inwestycji. Dalej przedstawiam 2 możliwości zainwestowania w nieruchomości dla posiadaczy mniejszego kapitału.

Finansowanie nieruchomości przez kredyt hipoteczny

Inwestowanie z pomocą kredytu uważam za dobry sposób na początek. Natomiast żeby zrównoważyć większą ekspozycję na ryzyko – koniecznie zainwestuj najpierw w siebie. Kup i przeczytaj kilka książek z tego zakresu. Wybierz się również na przynajmniej 2 szkolenia prowadzone przez profesjonalistów i praktyków rynku nieruchomości.

Inwestowanie w nieruchomości przez REITy

Jeżeli nie masz zdolności kredytowej, to wciąż możesz zainwestować poprzez Real Estate Investment Trust (REIT). Czyli fundusz inwestujący w nieruchomości. W Polsce możesz to zrobić przez np. Mzuri CFI, gdzie możesz wejść już od 10 000zł.

Zainwestuj w bezpieczne finansowo życie

Żyjemy w niepewnych finansowo czasach, kiedy instytucje mające gromadzić środki na nasze emerytury chwieją się na swych glinianych nogach, a pieniądze z trudem odkładane przez całe życie mogą nam zostać odebrane na załatanie dziury budżetowej. Lekkomyślnością jest pozostawić swoją przyszłość w tak niepewnych rękach.

Wolność finansową, dostatnie życie dla rodziny oraz spokojną emeryturę musisz sobie zapewnić samemu. Najpierw zdobądź niezbędną wiedzę, następnie dokonuj pierwszych ostrożnych inwestycji. Tak przygotowany możesz skutecznie inwestować pieniądze na rynku. Przy okazji zapewnisz sobie i swoim najbliższym bezpieczeństwo i stabilność finansową.

Bibliografia

  • Inwestycyjny poradnik Bogatego Ojca. Autorzy: Kiyosaki Robert , Lechter Sharon L. Wydawnictwo: Instytut Praktycznej Edukacji 2005r
  • Skuteczny inwestor. Jak inwestować z zyskiem i unikać wielkich strat. Autor: William O’Neill, Wydawnictwo: StudioEMKA 2007r
  • Na sposób Warrena Buffetta. Autor: Hagstrom Robert G. Wydawnictwo: MT Biznes 2017r
  • Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym. Autor: Graham Benjamin, Wydawnictwo: StudioEMKA 2016r
  • Twój Mózg, Twoje Pieniądze. Autor: Zweig Jason. Wydawnictwo: Laurum 2010r
  • Inflacja. Wróg publiczny nr 1. Autor: Henry Hazlitt. Wydawnictwo: Fijorr Publishing 2007r
  • Pieniądz. Dlaczego niszczenie dolara zagraża światowej gospodarce. Autorzy: Steve Forbes, Elizabeth Ames, Wydawnictwo: MT Biznes 2015r

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach i pomysłach na biznes prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Komentarze “W co inwestować pieniądze?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>