Górka pieniędzy - nadwyżki finansowej do zainwestowania

Tworzenie nadwyżki finansowej

Najważniejszą umiejętnością finansową jaką możesz opanować, jest zarządzanie finansami w taki sposób, aby tworzyć nadwyżkę finansową. Celem tworzenia nadwyżki finansowej jest dalsza praca pieniędzy na Twoją korzyść.

Czym jest wspomniana nadwyżka finansowa? Słownikowa definicja brzmi następująco: dodatnia różnica pomiędzy wpływami finansowymi, a poniesionymi wydatkami (kosztami). W uproszeniu jest to ilość pieniędzy, jaka pozostaje nam w portfelu lub na koncie bankowym pod koniec miesiąca, a którą możemy przeznaczyć na dowolny cel. Oczywiście jako osoba z dużą inteligencją finansową wiesz, że najlepiej jest zainwestować i pomnożyć te pieniądze.
 
Na umiejętne tworzenie nadwyżki składają się następujące elementy:
 
Motywacja – być może dla niektórych zabrzmi to dziwnie, ale w praktyce jest to bardzo ważny element. Musisz naprawdę mocno uwierzyć w to, co robisz i że jest to osiągalne. W innym przypadku nawet nie spróbujesz niczego zmienić w swoich finansach osobistych. Choć z drugiej strony właśnie dlatego najczęściej nasze największe problemy są początkiem największych sukcesów. 
 
Planowanie finansów – co chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Żeby osiągnąć cel finansowy musisz go przede wszystkim posiadać. Wykonaj w tym celu proste ćwiczenie. Przygotuj kartkę papieru i coś do pisania, a następnie odpręż się na chwilę i daj się ponieść fantazji. Pomyśl o wszystkich dobrach materialnych jakie chciałbyś w życiu posiadać – samochód, mieszkanie, wczasy zagraniczne itp. Następnie spisz te dobra  na kartce i oszacuj ich wartość np. auto 150000zł, dom marzeń – 600000zł, coroczne wczasy 5000zł. Po zsumowaniu wszystkich składników otrzymasz twój finansowy cel.
 
Analizy finansowe, w tym kosztów – jeżeli do tej pory konsumowałeś całą wypłatę, to jest to szczególnie ważne. Część dochodów trzeba przeznaczyć na budowanie swojego majątku – nadwyżki finansowej. Uspokoję Cię, że możesz dostosować to do swoich ambicji, wymagań i możliwości. Mianowicie jeżeli podejdziesz do sprawy ostrożnie i będziesz przeznaczać mniejsze sumy pieniędzy – to praktycznie tego nie odczujesz. Wystarczy wyeliminować podstawowe błędy i złe nawyki, jak np. kupowanie rzeczy na zapas, nieplanowanie wydatków itd. Musisz jednak pamiętać o tym, że mniejszymi kwotami pieniędzy wolniej będziesz budować finansową kulę śnieżną, która ostatecznie będzie finansować życie Twoich marzeń. 
 
Strategia – czyli głównie system zarządzania finansami, który wprowadzisz do swojego życia. Oznacza to zbiór różnych metod i narzędzi, które najlepiej sprawdzą się w Twoim życiu, z Twoją osobowością. Wszyscy jesteśmy różni, mamy różne cele finansowe i skłonności do ryzyka. Kluczowe czynniki w strategii:
– Ilość pieniędzy, które będziesz przeznaczać na budowanie majątku 
– W co zamierzasz inwestować 
– Jakiego rodzaju inwestorem chcesz być 
 
Nawyki – to ostatecznie one zdecydują, jaki otrzymasz wynik. Wszystkie drobne codzienne czynności, które wykonasz lub nie. Pamiętaj o tym, aby nie przesadzać z nadmierną ambicją, bo się  wypalisz i zrezygnujesz. Najlepiej jest wdrażać w danym czasie jeden nawyk, a gdy go opanujesz, to przejść do następnego, np.
1. Analizowanie / śledzenie swoich kosztów
2. Planowanie wydatków
3. Ograniczenie kosztów – oszczędne życie poniżej swoich możliwości finansowych
4. Monitorowanie postępów finansowych
5. Itd.
 
Opanowanie wszystkich umiejętności wpływających na tworzenie nadwyżki finansowej może zająć sporo czasu. Jak mówią – „nie od razu Rzym zbudowano”. Z czasem twoje umiejętności wzrosną, a wraz z nimi poprawią się wyniki. Na początek wystarczy że zaczniesz, a szybko zobaczysz pierwsze pozytywne efekty Twojej pracy z finansami osobistymi. Mnie osobiście opanowanie podstaw zajęło trochę ponad 6 miesięcy, po roku działałem już całkiem sprawnie i rozpoczynałem swoją przygodę z poważnymi inwestycjami, a po 3 latach zostałem wolny finansowo. Być może Tobie uda się szybciej?
 
   Dowiedziałeś się już trochę o budowaniu górki pieniędzy w postaci nadwyżki finansowej. Pozostaje teraz coś z nią zrobić. Wkrótce w tym miejscu pojawi się temat inwestowania i reinwestowania nadwyżki. Jest to kolejny ważny krok w kierunku finansowego sukcesu, który umożliwia nam zbudowanie majątku, który sam się powiększa. Zostanie to omówione szerzej w kolejnym artykule.
 

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>