ludzie sukcesu - thomas edison

Thomas Edison – geniusz ciężkiej pracy

Ludzie sukcesu – cz. 1

Czy ludzie sukcesu muszą mieć ukończone studia lub zdobyte wysokie stopnie naukowe, aby osiągnąć życiowy triumf? Historia znanego każdemu amerykańskiego wynalazcy i przedsiębiorcy Thomasa Alva Edisona pokazuje nam, że tak właściwie nie trzeba nawet ukończyć szkoły podstawowej… o ile wyróżnia nas szczypta talentu, pomysłowości i przedsiębiorczości oraz całe mnóstwo wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do celu. Poznaj Thomasa Edisona i jego drogę do wielkości.

Thomas Edison

Imię i nazwisko: Thomas Alva Edison

Zawód: przedsiębiorca, wynalazca

Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone

Data urodzenia: 11 luty 1847

Data śmierci: 18 październik 1931

Największe osiągnięcie: założenie Edison Electric Light Company (obecnie: General Electrics, który zajmuje 13 miejsce na liście magazynu Forbes największych przedsiębiorstw świata w roku 2017)

 

Człowiek sukcesu

Thomas Edison to współczesny Prometeusz, który zamiast ognia przyniósł ludziom światło żarówki, co jest prawdziwą rewolucją w dziejach ludzkości. Dziś trudno już sobie wyobrazić rzeczywistość, w której wraz z zachodem słońca zamiera życie we wsiach i miastach, a ludzie pracują, uczą się i spotykają przy mdłym świetle lamp czy świec. A to tylko jeden z licznych przełomowych wynalazków, których autorstwo przypisuje się Edisonowi. Fonograf, silnik i prądnica prądu stałego, kamera filmowa, dyktafon oraz… krzesło elektryczne to tylko początek imponującej listy jego tworów. Na jego dorobek składa się ponad tysiąc patentów naukowych. Thomas Edison jest założycielem prestiżowego amerykańskiego czasopisma naukowego “Science” oraz powstałego w 1892 r. koncernu General Electrics. Jakim sposobem człowiek ten stał się żywym uosobieniem amerykańskiego snu? Tę opowieść zacznijmy od początku.

Naszą największą słabością jest poddawanie się. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest próbowanie po prostu, jeden, następny raz.

Dzieciństwo i lata młodzieńcze

Edison i fonograf
Thomas Edison i jego wynalazek – fonogram

Mały Thomas urodził się 11 lutego 1847 roku w stanie Ohio w średnio zamożnej, wielodzietnej rodzinie. Chłopiec rozpoczął swoją krótką, ale burzliwą edukację w wieku 8 lat. Przez ten czas nieraz doprowadzał swych nauczycieli do szewskiej pasji. Nie dość, że nie zaprzątał sobie głowy wiedzą, którą uznawał za bezużyteczną, to jeszcze na dodatek zadawał liczne dociekliwe i szczegółowe pytania.

Zamiast marnować czas na zapamiętywanie ogromu jego zdaniem nieisototnych informacji, młody Thomas Edison miał własny plan na pożyteczne spożytkowanie swych wysiłków. W wieku 9 lat w jego ręce trafiła książka pełna eksperymentów, która tak zaciekawiła chłopca, że już wkrótce zaczął samemu eksperymentować w osobistym małym laboratorium. Gdy już skończyły mu się przykłady z książki, Edison zaczął wymyślać własne, co często kończyło się zniszczonymi meblami i niekontrolowanymi wybuchami.

 

W wieku lat 10 cierpliwość nauczycieli osiągnęła punkt krytyczny, a w efekcie Thomas został wyrzucony ze szkoły. Nie był to jednak początek spektakularnego upadku, a wręcz przeciwnie – dzięki temu chłopak zaczął się uczyć w domu tylko tego, co jego ojciec uznał za potrzebne. To nie wszystko – w tym samym roku na miejscowej stacji kolejowej zaczął działać telegraf produkcji… tak, zgadliście – Thomasa Edisona.

Gdybyśmy robili wszystkie rzeczy, które jesteśmy w stanie zrobić, wprawilibyśmy się w ogromne zdumienie.

Nie samą nauką żyje człowiek. Jak więc zaczęła się kariera przyszłego giganta przedsiębiorczości? Od niemal samego dna. W wieku 12 lat młody Thomas rozpoczął pracę w pociągu jako sprzedawca gazet, słodyczy i napojów. W wolnych chwilach czytał dużo książek i… prowadził eksperymenty w wagonie bagażowym. Przynajmniej do czasu, gdy wściekły konduktor wyrzucił jego małe laboratorium z pociągu po tym, jak chłopak nieumyślnie wywołał w składzie pożar.

Już w dwa lata później kariera sprzedawcy gazet gwałtownie poszybowała w górę, gdy Thomas zaczął przekazywać wieści z frontu wojny secesyjnej na łamach własnej gazety. W międzyczasie kontynuował swoje badania i eksperymenty, w wyniku czego w wieku 16 lat stał się jednym z wiodących ekspertów od telegrafu w całym USA. To, jak się później okazało, było ledwie początkiem długiej i błyskotliwej kariery.

Pomysłowy przedsiębiorca

Thomas Edison, Henry Ford i John Burroughs
Thomas Edison wraz z Henrym Fordem i Johnem Burroughsem

Praca jako wydawca gazet szybko przestała wystarczać ambicjom młodego Thomasa Edisona. W wieku 21 lat przeprowadził się do Bostonu, gdzie rozpoczął pracę w Towarzystwie Telegraficznym Western Union. W mieście tym poznał wielu zdolnych inżynierów oraz uzupełnił oprzyrządowanie swojego laboratorium, dzięki czemu mógł kontynuować swoje badania. Zaowocowało to stworzeniem urządzenia na bieżąco i automatycznie drukującego ceny akcji na giełdzie, dzięki któremu zarobił 40.000 dolarów.

Dziś wydaje się to stosunkowo niewielką kwotą, jednak wtedy pozwoliło Edisonowi na założenie laboratorium z prawdziwego zdarzenia. “Fabryka wynalazków” Edisona miała za zadanie tworzyć “jeden przełomowy wynalazek co pół roku oraz jeden mniej istotny co każde 10 dni“. Tak sformułowany cel okazał się być… jak najbardziej osiągalny dla rozwijającego się przedsiębiorstwa, które po 2 latach działalności zatrudniało już ponad 60 pracowników.

Mam tyle do zrobienia, a życie jest za krótkie, że muszę się śpieszyć.

Wiele z wdrożonych przez niego metod prowadzenia biznesu jest z powodzeniem stosowana po dziś dzień. Wymienię chociażby podział na zespoły projektowe oraz wykorzystanie testów i rozmów kwalifikacyjnych podczas naboru nowych pracowników. Pomysł na biznes Edisona był prosty – tworzyć nowe produkty, zyskiwać na patentach, zyski inwestować w dalszą działalność. Najlepszym tego przykładem było zainwestowanie pieniędzy za opatentowanie żarówki w założenie przedsiębiorstwa Edison Electric Light Company, która w 1911 połączyła się z innymi firmami i stworzyła największą na świecie spółkę kapitałową General Electrics. Edison przyniósł światu żarówkę, natomiast jego firma – pierwszą elektrownię i miejski system oświetleniowy.

 

In memoriam

 

W uznaniu za zasługi dla kraju rodacy uznają obecnie Edisona za jednego z najbardziej zasłużonych Amerykanów swych czasów. Losowo zapytany przechodzień zna tego przedsiębiorcę, a dzieci uczą się o jego dokonaniach w szkołach. Co więcej, Edison był członkiem Narodowej Akademii Nauk. Swoje życie Edison podsumował tak: “Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko to była przyjemność“. Gdy za naszą pracą kryje się szczera pasja i robimy to, co lubimy, o wiele łatwiej będzie nam przygotować się na wytrwałe, uporczywe dążenie do sukcesu. Jak wielki wysiłek Thomas Edison wkładał w to, co robił, najlepiej podsumowuje ten cytat: “Mógł zasnąć wszędzie, w dowolnym czasie, na czymkolwiek. Widziałem go śpiącego na warsztacie z ramieniem zamiast poduszki; na krześle ze stopami na biurku; na łóżku polowym – zupełnie ubranego. Widziałem go śpiącego przez trzydzieści sześć godzin, tylko z jednogodzinną przerwą, w czasie której zjadł wielki befsztyk z ziemniakami i szarlotkę oraz wypalił cygaro; wiem też, że zasypiał na stojąco“.

Talent, przedsiębiorczość, upór, pracowitość, kreatywność – historia Thomasa Edisona uczy nas, że u ludzi sukcesu są to cechy o wiele ważniejsze od bezmyślnego wkuwania niepotrzebnych regułek w szkołach. Tutaj jednak muszę ostudzić zapał wszystkich osób podekscytowanych wizją porzucenia edukacji – nie tędy droga. Jak rzekł sam Edison: “Podobnie jak dla rzeźbiarza niezbędny jest kawał marmuru, tak dla duszy niezbędna jest wiedza“. Dlatego jeśli nie jesteśmy geniuszami na miarę Edisona, który jest najlepszym przykładem samouka, który odniósł sukces, lepiej nie rezygnujmy z edukacji… tej wartościowej.

Wielu życiowych rozbitków to ludzie, którzy nie zdawali sobie sprawy, jak bliscy są sukcesu, kiedy się poddali.

 

 

 

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach i pomysłach na biznes prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>