jak osiągnąć sukces i zostać człowiekiem sukcesu

Jak osiągnąć sukces? Najlepsza wskazówka

Czy zastanawiasz się, jak osiągnąć sukces w życiu? Też tak miałem kilka lat temu. Jeżeli chcesz, to podzielę się z Tobą wskazówką, którą chciałbym otrzymać, gdy ja zaczynałem swoją pracę nad tym zagadnieniem. Co ważne – przedstawię Ci również 3 konkretne przykłady, które pomogą Ci wypracować własny przepis na osiąganie sukcesów!

Jak osiągnąć sukces w życiu?

Na początek klasyk – mam dla Ciebie dwie wiadomości – dobrą i złą. Zacznijmy od złej – nie ma jednego ani pewnego sposobu na osiągnięcie sukcesu. Dobra natomiast jest taka, że istnieje pewien schemat postępowania, który cechuje ludzi osiągających sukcesy w życiu.

Jak osiągnąć sukces w życiu

Co więcej, mam dla Ciebie prezent za to, że zdecydowałeś się przeczytać ten tekst. Wyjawię Ci mój przepis na sukces, który wypracowałem na podstawie niezliczonych biografii wielkich ludzi. Doszły do tego także pisane przez ludzi sukcesu poradniki, opisujące ich schemat postępowania. Być może Cię to zdziwi, ale przepis na sukces jest relatywnie prosty i można skrócić do tych 5 kroków:


 1. Ustal bardzo konkretny cel, jaki chcesz osiągnąć.
 2. Zdobądź wiedzę edukacja dotyczącą wybranego celu.
 3. Przygotuj listę zadań do wykonania w celu osiągnięcia celu, a później konsekwentnie nad nią pracuj i uzupełniaj ją.
 4. Po zrealizowaniu zadania przeanalizuj uzyskane efekty.
 5. Wprowadzaj niezbędne poprawki, aktualizuj i pogłębiaj swoją wiedzę oraz ostatecznie wytrwaj, aż osiągniesz cel.

Jeśli zastanawiałeś się, jak osiągnąć sukces w życiu, to masz już solidny fundament. Jednak przepis to jedno, a uzyskany efekt to drugie. Być może słyszałeś opowieść o nieudanym odwzorowaniu przepisu na ciasto. Będąc w gościach jesz pyszne ciasto, które w naszym wykonaniu nie jest już takie dobre. Najpewniej nie myślisz o mistrzostwie i wielkich sukcesach dotyczących pieczenia ciast. Przygotowałem dla Ciebie 3 konkretne przykłady, które powinny dobrze zobrazować to, co należy robić, aby zostać człowiekiem sukcesu.

Jak osiągnąć sukces zawodowy – w biznesie lub pracy?

Zacznijmy przykłady od tego, co najczęściej jest utożsamiane z sukcesem – czyli sukcesie zawodowym. Zastanawiając się, jak osiągnąć sukces w pracy, postępuj zgodnie z wcześniej przedstawioną listą. Popularna zasada mówi, że aby osiągnąć wysoki poziom w jakiejś dziedzinie, potrzebne jest aż 10 000 godzin praktyki. Nie jest to regułą, ale jasno obrazuje, że musisz długo pracować, zanim pojawią się efekty w postaci osiąganych sukcesów.

Ludzie, którzy wiedzą jak osiągnąć sukces zawodowy w biznesie lub pracy

Na osiągnięcie mistrzostwa wypływają między innymi zewnętrzne ograniczenia czy Twoje predyspozycje. Jeżeli jesteś otoczony wsparciem bliskich, masz szczęście do współpracowników i masz dostęp do wartościowej edukacji, to najpewniej czas na zostanie najlepszym pracownikiem uda Ci się skrócić do np. 5000 godzin. Z drugiej strony możesz chcieć osiągnąć sukces w biznesie, ale masz problemy rodzinne w domu. Załóżmy, że jakby tego było mało to przytrafia Ci się poważna choroba. Wtedy ten czas może się wydłużyć do nawet 25000 godzin!

Przejdźmy do konkretnego przykładu odnośnie osiągania sukcesu zawodowego:

 1. Postanawiasz, że osiągniesz sukces w biznesie. Nastąpi to, gdy zbudujesz firmę usługową, która zatrudnia, co najmniej 10 osób i przez 10 lat, co roku o co najmniej 10% zwiększa przychody.
 2. Postanawiasz czytać przynajmniej 50 książek dotyczących biznesu co roku. Osobiście polecam na początek autobiografię Henry’ego Forda, która przedstawia jego nieustanne dążenie do doskonałości. Opisane są jego początki w warsztacie, aż po budowę świetnie zorganizowanych fabryk.
 3. Wypisujesz na kartce listę zadań do wykonania. Zakładam, że w tym wypadku nie posiadasz jeszcze klientów. W takim wypadku zdobycie i utrzymanie klientów będzie pierwszym i najważniejszym zadaniem. Nie jest to łatwe, dlatego warto dodać tutaj podzadania np. umawiania się codziennie na 2 czy 5 spotkań. Dojdziesz do momentu, gdy zdobędziesz tylu klientów, że nie będziesz mógł ich samemu obsłużyć. Wtedy będzie trzeba dodać zadanie związane z zatrudnianiem ludzi i delegowaniem pracy itd.
 4. Gdy pozyskasz kilku pierwszych klientów, to zastanów się, którzy z nich dają Ci najlepsze profity. Pomoże Ci to skupić się na najbardziej perspektywicznych klientach. Gdy minie Ci drugi rok prowadzenia biznesu, to porównaj go z pierwszym. Co najlepiej wpłynęło na rozwój firmy? Po zatrudnieniu osoby do pomocy zweryfikuj czy wykonywana przez nią praca przynosi zysk?
 5. Jeśli z trudem pozyskujesz klientów, to może warto spróbować innej strategii ich pozyskania. Może oferta konkurencji jest lepsza i powinieneś zaproponować klientom inne warunki lub dopracować produkt?

Jak osiągnąć sukces w sporcie?

Zastanówmy się teraz, jaka może być recepta na to, jak osiągnąć sukces w sporcie. Tutaj oczywiście tak zwany talent ma większe znacznie, bo trudniej będzie zostać siatkarzem czy koszykarzem będąc niskiego wzrostu, mając brzuch piwny i 50 lat na karku. Za to można dopasować uprawianą dyscyplinę sportową do własnych predyspozycji i to może być ważna wskazówka. Próbuj wielu dyscyplin, a być może odnajdziesz swoją pasję w kilku. Mój znajomy trenował jednocześnie piłkę nożną, a także brał udział w licznych zawodach esportowych. W obu miał sporo sukcesów! Gdy już znajdziesz to, co Ci w duszy gra, to skoncentruj się na byciu najlepszym w tej właśnie dziedzinie sportu.

Jaki będzie przykładowy przepis na sukces w sporcie?

 1. Postanawiasz będąc 15 latkiem, że będziesz dążył do utrzymywania się z grania w piłkę nożną przez co najmniej 10 lat, a później zostaniesz trenerem piłkarskim. Bierzesz pod uwagę to, że uwielbiasz ten sport i już teraz wyróżniasz się na boisku.
 2. Postanawiasz na początek przeczytać biografie 5 znanych piłkarzy oraz 5 książek o znanych sportowcach z innych dyscyplin. Dodatkowo postanawiasz odbyć kilka konsultacji i szkoleń ze specjalistami.
 3. Ustalasz solidny plan treningowy i postanawiasz konsekwentnie się go trzymać, a do tego dawać z siebie 110% na treningach.
 4. Wypracowujesz wskaźniki postępu. Mierzysz np. poziom aktywności czy liczbę zdobytych bramek i weryfikujesz, czy masz coraz lepsze wyniki. Ewentualnie szukasz nowych sposobów na poprawienie swoich osiągnięć.
 5. Ciągle szukasz nowych inspiracji, pogłębiasz wiedzę, a także dbasz o widoczność Twojej osoby, aby np. przedstawiciele zawodowych drużyn widzieli Twoje osiągniecia. Ciągle konsultujesz się z terenami i profesjonalnymi zawodnikami odnośnie tego, co możesz robić lepiej.

W tym przykładzie chciałbym przytoczyć sylwetkę i biografię Roberta Lewandowskiego. Sięgnąłem po nią w celu utwierdzenia się w przekonaniu, że wszyscy ludzie sukcesu postępują podobnie, niezależnie od dziedziny jaką się zajmują. Dodatkowo dzięki tej lekturze utwierdziłem się w przekonaniu, że sukces to nie jest wyłącznie kwestia talentu. Znamy Roberta jako jedną z największych gwiazd piłki nożnej na świecie głównie dlatego, że jako jeden z ostatnich kończy treningi. W czasie meczów także widać jak zagrzewa innych do walki.

Piłka w siatce - sukces w sporcie

Od początku swojej kariery piłkarza Lewandowski wyróżniał się swoim podejściem i dążeniem do bycia coraz lepszym – ćwiczył więcej niż inni. Pokazuje to, że praca jest niezbędnym elementem potrzebnym do osiągnięcia sukcesu. Z drugiej strony gdy trafiła mu się poważna kontuzja – naderwany mięsień, musiał przenieść się do drużyny Znicza Pruszków, co uważał za krok w tył. Zdecydował się na to, bo wiedział iż najważniejsze, że wciąż konsekwentnie grał i trenował. Właśnie w tej drużynie wyleczył kontuję, co pozwoliło mu kontynuować wielką karierę. Ostatecznie dziś jednym z najlepszych piłkarzy na świecie.

Jak osiągnąć sukces w nauce?

Jako ostatni przykład przedstawię osiąganie sukcesu w nauce. Przypominam Ci – obrany cel musi być konkretny. Chodzi o to, żeby po jego osiągnięciu bez problemu dało się stwierdzić, ze udało Ci się go zrealizować. Musi być też na tyle osiągalny, żeby w ogóle chciało Ci się podjąć kroki w kierunku zrealizowania go. Jeśli postanowisz, że zostaniesz milionerem w ciągu roku, a aktualnie masz komornika na koncie, to nie wyznaczasz celu, tylko wyrażasz pobożne życzenie.

osiąganie sukcesu w nauce lub jako naukowiec

Wracając do tematu – być może już dostrzegasz pewną zależność. Niezależnie czy chcesz zostać wielkim naukowcem, czy po prostu chcesz mieć dobre stopnie w trakcie edukacji, to przepis jest taki sam. Różnica jest jedynie taka, że chcąc zostać światowej sławy naukowcem, będziesz stosował te zasady przez całe zawodowe życie.

Przejdźmy do konkretów – jak dążyć do sukcesu w nauce?

 1. Postanawiasz, że zaczniesz zarabiać na życie jako naukowiec w ciągu 5 lat.
 2. Ustalasz, że codziennie będziesz przez dwie godziny czytał naukowe książki i artykuły, a co miesiąc będziesz brał udział w co najmniej 1 szkoleniu związanym z Twoją gałęzią nauki. Na początek przeczytasz 2 biografie wielkich naukowców – Edisona i Einsteina.
 3. Na liście zadań umieszczasz zaprenumerowanie czasopism naukowych i zapis do stowarzyszenia naukowego. Kupujesz 10 książek do przeczytania oraz zapisujesz się na 2 szkolenia. Także postanawiasz sporządzić listę placówek badawczych, w których mógłbyś rozpocząć staż.
 4. Po pierwszych 6 miesiącach umawiasz się na płatną konsultację z dwoma zawodowymi naukowcami, aby zweryfikować swój poziom wiedzy i uzyskać od nich wartościowe informacje zwrotne.
 5. Bierzesz pod uwagę uzyskane informacje i własną zdobytą wiedzę. Zastanawiasz się, co byś zrobił inaczej, gdybyś miał zacząć jeszcze raz całkowicie od nowa. Następnie robisz tak, jakbyś zaczynał od nowa i powtarzasz to, aż do końca wspaniałej kariery naukowej. 🙂

Być może zauważyłeś, że polecam czytanie biografii. Dlaczego uważam, że warto poznawać sylwetki ludzi sukcesu i czytać ich biografie? Ponieważ przedstawiają wybitnych ludzi z konkretnych dziedzin. Co ważne, zaczynają się najczęściej od wczesnych etapów ich życia czy kariery. Mamy przez to możliwość zapoznania się nie tylko z postacią mistrza na podium (zwykle na końcu książki), ale także amatora rozpoczynającego swoją przygodę na początku. Przedstawię Ci dwa przykłady tego, co możesz wynieść z takich lektur:

 • Czytając książkę o Tomasie Edisonie, najpewniej utwierdzisz się w przekonaniu, że do osiągnięcia czegoś większego niezbędna jest pracowitość. Edison często pracował nad swoimi wynalazkami od rana do nocy. Zdarzało się mu pracować także w nocy – w końcu stworzył podwaliny dzisiejszego oświetlenia elektrycznego. 🙂 Jego pracowitość spowodowała, że jest uznawany za jednego z największych wynalazców w dziejach.
 • Biografia Alberta Einsteina jest dobrym przykładem na to, jak osiągnąć sukces w nauce. Książka zwłaszcza na początku zobrazuje Ci jego wielką wytrwałość. Przecież nie od razu był poważanym autorytetem naukowym. Pojawiały się na jego drodze niezliczone trudności, które cierpliwie pokonywał. Przykładowo gdy nie dostał posady na uczelni, rozpoczął pracę w urzędzie patentowym, ale dalej kontynuował swoje własne prace naukowe. Jego wytrwałość zaowocowała tym, że jest uznawany za jednego z najwybitniejszych naukowców wszechczasów.

Czy taki przepis na sukces faktycznie działa?

Na koniec, a jednocześnie na potwierdzanie chciałbym wspomnieć, że sukces jest zaraźliwy. Recepta na osiąganie sukcesów jest podobna w wielu dziedzinach – dlatego często osoba, która osiągnęła wybitny wynik w jednej dziedzinie, najczęściej jest podziwiana także za inne osiągnięcia.

Przykładem może być sukces naukowca w postaci ważnego odkrycia, a następnie sukces biznesowy poprzez stworzenie przedsiębiorstwa na podstawie tego odkrycia. Do tego dochodzi zbudowanie wielkiego majątku, czyli sukces finansowy. Innym przykładem może być sukces sportowca w jednej dyscyplinie, a następnie zmiana specjalizacji i także odnoszenie sukcesów w tej nowej.

Pierwsze może obrazować biografia Edisona – zachęcam do lektury artykułu. To drugie możemy przedstawić na konkretnym przykładzie Mariusza Pudzianowskiego (najpierw siłacz, a potem znany zawodnik MMA). Do tego należy dodać, że zamiana w sporcie jest o wiele trudniejsza. Warto dodać, że „Pudzian” zbudował też niemałą fortunę w oparciu o markę osobistą. Warto pamiętać o użyteczności biografii ludzi sukcesu i korzystać z nich jak najczęściej. Teraz pozostaje już tylko wybrać postać, której biografię przeczytasz jako pierwszą. Podziel się w komentarzu, na kogo postawiłeś.

Zakończenie

Jeśli interesuje Cię poznanie sylwetek ludzi, którzy dochodzą do wielkich sukcesów, to koniecznie zapoznaj się z artykułem książkami i biografiami ludzi sukcesu. Znajdziesz tam inspiracje na dobry początek.

Pamiętaj o prostej regule dotyczącej osiągania sukcesu. Najpierw ustal konkretnie co i kiedy chcesz osiągnąć. Potem zdobądź wiedzę. Następnie stwórz listę zadań i pracuj nad nią. Po wykonanym zadaniu przeanalizuj efekty i wprowadzaj poprawki. Jednocześnie dalej pogłębiaj swoją wiedzę. Ostatnim elementem jest wytrwałość. Choć czasem ważny jest też umiejętny zwrot na inną dziedzinę – jeśli uzyskane informacje zwrotne na to wskazują.

wskazówka - osiąganie sukcesu

Na zakończenie zanim podekscytowany odlecisz w chmury możliwości, zdobądź się też na odrobinę pokory. Koniecznie musisz wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak gwarancja sukcesu. Gdy dasz z siebie 110% w dłuższym terminie, a efekty ciągle są co najwyżej przeciętne, to być może warto spróbować czegoś innego.

Ostatecznie robiąc właściwe rzeczy, dodatkowo robiąc je właściwie i we właściwym czasie, znacznie zwiększasz swoją szansę na sukces. Dziedzina sukcesu może się okazać drugorzędną sprawą. Przepracuj przedstawioną wyżej listę 5 kroków na własnym przykładzie. Życzę wytrwałości i owocnej pracy!

Może Cię też zainteresować artykuł o tym jak osiągnąć sukces w finansach.

PS: Daj znać w komentarzu, jeśli wypracowałeś inną receptę na sukces lub masz pytania dotyczące mojej 🙂

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach i pomysłach na biznes prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>