jak osiągnąć sukces i zostać człowiekiem sukcesu

Jak osiągnąć sukces? 5 kroków do realizacji marzeń

Czy zastanawiasz się, jak osiągnąć sukces? Też tak miałem kilka lat temu. Jeżeli chcesz, to podzielę się z Tobą wskazówką, którą chciałbym otrzymać, gdy ja zaczynałem swoją pracę z tym zagadnieniem. Co ważne – przedstawię Ci również 3 konkretne przykłady, które pomogą Ci wypracować własny przepis na osiąganie sukcesów!

Jak osiągnąć sukces w życiu?

Na początek klasyk – mam dla Ciebie dwie wiadomości – dobrą i złą. Zacznijmy od złej – nie ma jednego ani pewnego sposobu na osiągnięcie sukcesu. Dobra natomiast jest taka, że istnieje pewien schemat postępowania, który cechuje ludzi osiągających sukcesy w życiu. Przedstawię Ci go za chwilę na kilku przykładach.

Jak osiągnąć sukces w życiu

Co więcej, mam dla Ciebie prezent za to, że zdecydowałeś się przeczytać ten tekst. Wyjawię Ci mój przepis na sukces, który wypracowałem na podstawie niezliczonych przeczytanych biografii wielkich ludzi. Czytałem także pisane przez ludzi sukcesu poradniki, w których opisują swój schemat postępowania. Być może Cię to zdziwi, ale przepis na sukces jest relatywnie prosty i można skrócić do tych 5 kroków. Oto pięć kluczowych elementów składowych sukcesu:


 1. Ustal konkretny cel, jaki chcesz osiągnąć.
 2. Zdobądź wiedzę musisz odbyć edukację dotyczącą wybranego celu.
 3. Przygotuj listę zadań do wykonania. Takich, które będą Ci potrzebne do osiągnięcia celu.
 4. Konsekwentnie pracuj nad zadaniami, a po ich zrealizowaniu przeanalizuj uzyskane efekty.
 5. Wprowadź niezbędne poprawki, aktualizuj i pogłębiaj swoją wiedzę oraz ostatecznie wytrwaj, aż osiągniesz cel.

Jeśli zastanawiałeś się, jak osiągnąć sukces w życiu, to masz już solidny fundament. Jednak przepis to jedno, a uzyskany efekt to drugie. Być może słyszałeś opowieść o nieudanym odwzorowaniu przepisu na ciasto. Będąc w gościach jesz pyszne ciasto, które później w Twoim wykonaniu nie jest już takie dobre.

Najpewniej nie myślisz o mistrzostwie i wielkich sukcesach dotyczących pieczenia ciast. To, że znasz kluczowe czynniki sukcesu to jedno, a odpowiednio je zastosować to drugie. Przygotowałem dla Ciebie 3 konkretne przykłady, które powinny dobrze zobrazować to, co należy robić, aby zostać tak zwanym człowiekiem sukcesu.

Jak osiągnąć sukces zawodowy – w biznesie lub pracy?

Zacznijmy przykłady od tego, co najczęściej jest utożsamiane z powodzeniem – czyli od sukcesu zawodowego. Zastanawiając się, jak osiągnąć sukces w pracy, postępuj zgodnie z wcześniej przedstawioną 5 punktową listą. Popularna zasada mówi, że aby osiągnąć wysoki poziom w jakiejś dziedzinie, potrzebne jest aż 10 000 godzin praktyki. Nie jest to regułą, ale jasno obrazuje, że musisz się napracować, zanim pojawią się efekty w postaci osiąganych sukcesów.

Ludzie, którzy wiedzą jak osiągnąć sukces zawodowy w biznesie lub pracy

Na osiągnięcie mistrzostwa wpływają między innymi zewnętrzne ograniczenia czy Twoje predyspozycje. Jeżeli jesteś otoczony wsparciem bliskich, masz szczęście do współpracowników i masz dostęp do wartościowej edukacji, to najpewniej czas na zostanie najlepszym uda Ci się skrócić do np. 5000 godzin.

Z drugiej strony możesz chcieć osiągnąć sukces w biznesie, ale masz problemy rodzinne w domu. Załóżmy, że jakby tego było mało, to przytrafia Ci się poważna choroba, a w wybranej branży konkurencja ma bardzo wysoki poziom. Wtedy ten czas może się wydłużyć do nawet 25000 godzin!

Przejdźmy do konkretnego przykładu odnośnie osiągania sukcesu zawodowego:

 1. Postanawiasz, że osiągniesz sukces w biznesie. Nastąpi to, gdy zbudujesz firmę usługową, która zatrudnia co najmniej 10 osób i przez 10 lat, co roku, o co najmniej 10% zwiększa przychody.
 2. Postanawiasz czytać przynajmniej 50 książek dotyczących biznesu co roku. Osobiście polecam na początek autobiografię Henry’ego Forda, która przedstawia jego nieustanne dążenie do doskonałości. Opisane są jego początki w warsztacie, aż po budowę świetnie zorganizowanych fabryk.
 3. Wypisujesz na kartce listę zadań do wykonania. Zakładam, że w tym wypadku nie posiadasz jeszcze klientów. W takim razie zdobycie i utrzymanie klientów będzie pierwszym i najważniejszym zadaniem. Nie jest to łatwe, dlatego warto dodać tutaj podzadania np. umawiania się codziennie na 2 czy 5 spotkań. Dojdziesz w ten sposób do momentu, gdy zdobędziesz tylu klientów, że nie będziesz mógł ich samemu obsłużyć. Wtedy będzie trzeba dodać zadanie związane z zatrudnianiem ludzi i delegowaniem pracy itd.
 4. Gdy pozyskasz kilku pierwszych klientów, to zastanów się, którzy z nich dają Ci najlepsze profity. Pomoże Ci to skupić się na najbardziej perspektywicznych klientach. Gdy minie Ci drugi rok prowadzenia biznesu, to porównaj go z pierwszym. Co najlepiej wpłynęło na rozwój firmy? Po zatrudnieniu osoby do pomocy zweryfikuj, czy wykonywana przez nią praca faktycznie przynosi zysk firmie?
 5. Jeśli z trudem pozyskujesz klientów, to może warto spróbować innej strategii ich pozyskania. Może oferta konkurencji jest lepsza i powinieneś zaproponować klientom inne warunki lub dopracować produkt?

Osiąganie sukcesu w pracy

Czy ciężka praca się opłaca? Czy praca na dwóch etatach zapewni Ci sukces zawodowy? Trudno nazwać sukcesem dużą ilość czasu poświęcaną na pracę. Nie mniej wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć i jakie mamy predyspozycje. Ludzie sukcesu jednak raczej kojarzą nam się z drinkiem nad basenem, niż zabieganym człowiekiem, który cały czas poświęca na pracę zarobkową.

Zdecydowanie lepiej jest rozwijać karierę zawodową poprzez ubieganie się o wyższe stanowisko. W ten sposób możesz stać się pożądanym specjalistą. Umożliwi to zwiększyć dochody, da większy prestiż i ostatecznie pozwoli osiągnąć sukces w swojej dziedzinie. Najlepiej skup się na tym, co możesz zrobić, aby objąć kluczową rolę w zespole, którego jesteś częścią.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją pracę, to skoncentruj się na tym, aby po prostu czynić postępy. Możesz uczyć się nowych umiejętności i pozytywnie zaskakiwać przełożonych. Rób więcej, niż się od Ciebie wymaga, a z czasem zaczniesz pełnić wcześniej wspomnianą kluczową rolę w zespole. Ostatecznie przełoży się to na awanse, a wyższe stanowiska na lepsze zarobki.

Sukces swojej firmy

Jeśli prowadzisz własny biznes lub zamierzasz założyć przedsiębiorstwo, to pamiętaj, że jest to ścieżka, którą podąża zdecydowanie mniej ludzi. Ma to swoje wady i zalety. Na pewno plusem będzie mniejsza konkurencja. Gdyby wszyscy prowadzili swoje biznesy, to konkurowalibyśmy ze wszystkimi.

Będąc przedsiębiorcą, ustal kluczowe czynniki sukcesu w danej dziedzinie. Możesz porozmawiać z klientami lub przejrzeć badania przeprowadzone na wybranym przez Ciebie rynku. Gdy będziesz już wiedział, co jest pożądane przez klientów, przygotuj plan działania, aby jak najlepiej zaspokoić ich potrzeby.

Zapamiętaj – nie szukaj jednorazowej recepty na trwały sukces, bo w każdej dziedzinie i na każdym rynku jedynym pewnikiem jest zmiana.

Musisz pamiętać, że na prowadzenie swojej firmy decydują się osoby najodważniejsze i bardzo ambitne, a zostają w nim na dłużej ludzie, którzy są najwytrwalsi. Można by metaforycznie powiedzieć, że jest to wyższa liga niż w przypadku etatu, a to przekłada się na konieczność posiadania wyższych kompetencji w danej dziedzinie. Choć jeśli jesteś ambitny, to może to być też dla Ciebie plusem. W końcu im mocniejsza konkurencja, tym i Ty musisz być lepszy! 🙂

W przedsiębiorczości masz wiele sposobów „konfiguracji” prowadzonej działalności. Przykładowo możesz zrobić tak, że samemu wypracujesz odpowiedni model działania, ale całość koniecznych prac wydelegujesz na innych. Korzystasz z tak zwanej dźwigni, jaką w tym wypadku jest czas (praca) innych ludzi. Taka delegacja obowiązków nie jest łatwa, ale jest możliwa. Ogólnie w biznesie mądra praca, powinna górować nad ciężką pracą. Choć wspomniana ciężka praca jest często konieczna, gdy prowadzisz własny biznes.

Osiąganie sukcesu finansowego

Być może Twoim celem będzie odłożenie takiej ilości pieniędzy, aby nie musieć w ogóle pracować czy prowadzić firmę. Zapewne znasz takie klasyczne mądrości finansowe, że regularne odkładanie pozwoli Ci oszczędzić na godną emeryturę. Niestety takie działania niekoniecznie mogą się przełożyć na Twój finansowy sukces. Złe nawyki związane z pieniędzmi to trudny temat. Wręcz na tyle skomplikowany, że poświęciłem mu osobny wpis, który znajdziesz pod linkiem poniżej.

Dowiesz się więcej we wpisie „Sukces finansowy – jak go osiągnąć„.

Dodam tylko tyle, że odłożenie dużych pieniędzy najczęściej udaje się ludziom, którzy założyli własną firmę, a potem ją rozwinęli. Da się również dojść do dużych pieniędzy, pracując na etacie. Głównie odbywa się to poprzez dojście na wysokie stanowisko. Jednak odłożenie w ten sposób dużych pieniędzy zajmuje więcej czasu. Powoduje to, że osiągnięcie finansowego sukcesu jest możliwe najczęściej dopiero wtedy, gdy Twoje lata młodości już przeminą.

Jak osiągnąć sukces w sporcie?

Zastanówmy się teraz, jaka może być recepta na to, jak osiągnąć sukces w sporcie. Tutaj oczywiście tak zwany talent ma większe znaczenie, bo trudniej będzie zostać siatkarzem czy koszykarzem będąc niskiego wzrostu, mając brzuch piwny i 50 lat na karku. Za to można dopasować uprawianą dyscyplinę sportową do własnych predyspozycji i to może być ważna wskazówka dla Ciebie.

Próbuj wielu dyscyplin, a być może odnajdziesz swoją pasję w kilku. Mój znajomy trenował jednocześnie piłkę nożną, a także brał udział w licznych zawodach e-sportowych. Co ciekawe w obu miał sporo sukcesów! Gdy już znajdziesz to, co Ci w duszy gra, to skoncentruj się na byciu najlepszym w tej właśnie dziedzinie sportu.

Jaki będzie przykładowy przepis na sukces w sporcie?

 1. Postanawiasz będąc 15 latkiem, że będziesz dążył do utrzymywania się z grania w piłkę nożną przez co najmniej 10 lat, a później zostaniesz trenerem piłkarskim. Bierzesz pod uwagę to, że uwielbiasz ten sport i już teraz wyróżniasz się na boisku.
 2. Postanawiasz na początek przeczytać biografie 5 znanych piłkarzy oraz 5 książek o znanych sportowcach z innych dyscyplin. Dodatkowo postanawiasz odbyć kilka konsultacji i szkoleń ze specjalistami.
 3. Ustalasz solidny plan treningowy i postanawiasz konsekwentnie się go trzymać, a do tego dawać z siebie 110% na treningach.
 4. Wypracowujesz wskaźniki postępu. Mierzysz np. poziom aktywności czy liczbę zdobytych bramek i weryfikujesz, czy masz coraz lepsze wyniki. Ewentualnie szukasz nowych sposobów na poprawienie swoich osiągnięć.
 5. Ciągle szukasz nowych inspiracji, pogłębiasz wiedzę, a także dbasz o widoczność Twojej osoby, aby np. przedstawiciele zawodowych drużyn widzieli Twoje osiągnięcia. Ciągle konsultujesz się z trenerami i profesjonalnymi zawodnikami odnośnie tego, co możesz robić lepiej.

W tym przykładzie chciałbym przytoczyć sylwetkę i biografię Roberta Lewandowskiego. Sięgnąłem po nią sam, mimo braku sportowych aspiracji, w celu utwierdzenia się w przekonaniu, że wszyscy ludzie sukcesu postępują podobnie. Co ważne jest to niezależne od dziedziny, jaką się zajmują.

Dodatkowo dzięki tej lekturze utwierdziłem się w przekonaniu, że sukces to nie jest wyłącznie kwestia talentu. Znamy Roberta jako jedną z największych gwiazd piłki nożnej na świecie głównie dlatego, że jako jeden z ostatnich kończy treningi, mimo iż daje z siebie na nich wszystko. W czasie meczów także widać jak zagrzewa innych do wytrwałej gry do ostatniego gwizdka.

Piłka w siatce - sukces w sporcie

Od początku swojej kariery piłkarza Lewandowski wyróżniał się swoim podejściem i dążeniem do bycia coraz lepszym – ćwiczył więcej niż inni od najmłodszych lat. Pokazuje to, że praca jest niezbędnym elementem potrzebnym do osiągnięcia sukcesu.

Z drugiej strony gdy trafiła mu się poważna kontuzja – naderwany mięsień, musiał przenieść się do drużyny Znicza Pruszków, co uważał za krok w tył. Zdecydował się na to, bo wiedział iż najważniejszym jest, żeby wciąż konsekwentnie grał i trenował. Nawet jeśli oznaczało to bycie w słabszej drużynie. Gdy wyleczył kontuję, kontynuował wielką karierę. Ostatecznie dziś jest jednym z najlepszych piłkarzy na świecie. Zupełnie jak w starej maksymie „czasem trzeba zrobić krok w tył, aby zrobić kilka kroków naprzód”.

Jak osiągnąć sukces w nauce?

Jako ostatni przykład przedstawię Ci sposób na osiąganie sukcesu w nauce. Przypominam przy okazji, że wybrany cel musi być konkretny. Chodzi o to, żeby po jego osiągnięciu bez problemu dało się stwierdzić, że udało Ci się go zrealizować. Musi być też na tyle osiągalny, żeby w ogóle chciało Ci się podjąć kroki w kierunku zrealizowania go. Jeśli postanowisz, że zostaniesz milionerem w ciągu roku, a aktualnie masz komornika na koncie, to nie wyznaczasz celu, tylko wyrażasz pobożne życzenie.

osiąganie sukcesu w nauce lub jako naukowiec

Wracając do tematu – być może już dostrzegasz pewną zależność. Niezależnie czy chcesz zostać wielkim naukowcem, czy po prostu chcesz mieć dobre stopnie w trakcie edukacji, to przepis jest taki sam. Różnica jest jedynie taka, że chcąc zostać światowej sławy naukowcem, będziesz stosował te zasady przez całe zawodowe życie.

Przejdźmy do konkretów – jak dążyć do sukcesu w nauce?

 1. Postanawiasz, że zaczniesz zarabiać na życie jako naukowiec w ciągu 5 lat.
 2. Ustalasz, że codziennie będziesz przez dwie godziny czytał naukowe książki i artykuły, a co miesiąc będziesz brał udział w co najmniej 1 szkoleniu związanym z Twoją gałęzią nauki. Na początek przeczytasz 2 biografie wielkich naukowców – Edisona i Einsteina.
 3. Na liście zadań umieszczasz zaprenumerowanie czasopism naukowych i zapis do stowarzyszenia naukowego. Kupujesz 10 książek do przeczytania oraz zapisujesz się na 2 szkolenia. Także postanawiasz sporządzić listę placówek badawczych, w których mógłbyś rozpocząć staż.
 4. Po pierwszych 6 miesiącach umawiasz się na płatną konsultację z dwoma zawodowymi naukowcami, aby zweryfikować swój poziom wiedzy i uzyskać od nich wartościowe informacje zwrotne. Jeden zgodził się na mentorowanie Cię.
 5. Bierzesz pod uwagę uzyskane informacje i własną zdobytą wiedzę. Zastanawiasz się, co byś zrobił inaczej, gdybyś miał zacząć jeszcze raz całkowicie od nowa. Następnie robisz tak, jakbyś zaczynał od nowa i powtarzasz to, aż do końca wspaniałej kariery naukowej. 🙂

Być może zauważyłeś, że polecam w przykładach czytanie biografii. Dlaczego uważam, że warto poznawać sylwetki ludzi sukcesu i czytać ich biografie? Ponieważ przedstawiają wybitnych ludzi z konkretnych dziedzin. Co ważne, zaczynają się najczęściej od wczesnych etapów ich życia czy kariery. Mamy przez to możliwość zapoznania się nie tylko z postacią mistrza na piedestale (zwykle na końcu książki), ale także amatora rozpoczynającego swoją przygodę na początku.

Przedstawię Ci dwa przykłady tego, co możesz wynieść z takich lektur:

 • Czytając książkę o Tomasie Edisonie, najpewniej utwierdzisz się w przekonaniu, że do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest pracowitość. Edison często pracował nad swoimi wynalazkami od rana do nocy. Zdarzało się mu pracować także w nocy – w końcu stworzył podwaliny dzisiejszego oświetlenia elektrycznego. 🙂 Jego pracowitość spowodowała, że jest uznawany za jednego z największych wynalazców w dziejach.
 • Biografia Alberta Einsteina jest dobrym przykładem na to, jak osiągnąć sukces w nauce. Książka zwłaszcza na początku zobrazuje Ci jego wielką wytrwałość. Przecież nie od razu był poważanym autorytetem naukowym. Pojawiały się na jego drodze niezliczone trudności, które cierpliwie pokonywał. Przykładowo gdy nie dostał posady na uczelni, rozpoczął pracę w urzędzie patentowym, ale dalej kontynuował swoje własne prace naukowe. Jego wytrwałość zaowocowała tym, że jest uznawany za jednego z najwybitniejszych naukowców wszechczasów.

Osiąganie sukcesu – przydatne wskazówki

Co musisz zrobić, aby odnieść sukces? Najlepszy sposób to wzorowanie się na tych, którzy już osiągnęli to, co Ty chcesz osiągnąć. Ludzie sukcesu są często utożsamiani z dobrymi nawykami i wytrwałością. Potwierdzają to wyniki badań. Uważam jednak, że osiągnięcie sukcesu nie jest możliwe poprzez bezmyślne kopiowanie czy naśladowanie.

Musisz zrobić to dobrze, a to oznacza, że powinieneś się jedynie inspirować innymi. Nie ma dwóch takich samych ludzi na świecie, więc Twój sukces również będzie inny. Nie wymyślisz po raz drugi koła, ale możesz wymyślić coś innego. Idąc tą drogą, możesz skoncentrować się na tym, aby zostać wynalazcą.

Zadbaj o proces

Kontynuując wcześniejszy przykład – najpierw zacznij eksperymentować. Szukaj problemów i ich rozwiązań. Inaczej nie osiągniesz sukcesu. Być może Twoje pierwsze wynalazki nie będą przełomowe, ale będziesz z czasem coraz lepszy w rozwiązywaniu problemów. Dlatego myśl raczej o tym, aby wynaleźć 1000 rzeczy, niż szukać jednego złotego strzału, który okaże się przełomem. To sam proces ostatecznie ukształtuje Ciebie i Twój sukces.

Wytrwaj, aby odnieść sukces

Ludzie sukcesu nie dochodzą do wyników z dnia na dzień. Warto pamiętać, że życiowy sukces, to nie jest pojedyncze wydarzenie. Bardziej przypomina to grę komputerową, w której pokonujesz kolejne poziomy. Najlepszy sposób, aby odnieść sukces, to po prostu wytrwać odpowiednio długo na obranej ścieżce, aż osiągniesz zamierzony cel.

Nie myl jednak zadufania w sobie z wytrwałością. Co z tego, że będziesz pracował przez 10 lat nad produktem, którym nikt nie jest zainteresowany. Jeśli wszelkie znaki na niebie i ziemi mówią, że to co robisz nie przynosi efektów, to miej w sobie na tyle pokory, aby zaprzestać nieefektywne działania.

Nie ma nic gorszego niż doskonałe wykonanie pracy, która w ogóle nie powinna być zrobiona. Dlatego upewniaj się, że to nad czym pracujesz, stanowi wartość dla innych. Zaspokojenie własnych potrzeb to jedno, a pomaganie innym to drugie.

Pracuj nad nawykami

Dobre i złe nawyki są tym, co odróżnia człowieka sukcesu od przeciętnego. Wiadomym jest, że niemożliwym jest odnieść sukces spędzając większość dnia przed telewizorem. Aby odnieść życiowy sukces, powinieneś większość czasu poświęcać na to, co jest dziedziną Twojego pożądania.

Największe gwiazdy sportu są znane z tego, że są bardzo zaangażowane na treningach, dają z siebie wszystko. Odnoszą sukcesy, bo poświęcają cały wolny czas na doskonalenie swoich umiejętności.

Jesteśmy tym, co powtarzamy. Doskonałość to nie jednorazowa czynność, ale nawyk.

Arystoteles

Czy taki przepis na sukces faktycznie działa?

Zbliżając się powoli do końca, a jednocześnie na potwierdzenie chciałbym wspomnieć, że sukces jest zaraźliwy. Recepta na osiąganie sukcesów jest podobna w wielu dziedzinach – dlatego często osoba, która osiągnęła wybitny wynik w jednej dziedzinie, najczęściej jest podziwiana także za inne osiągnięcia.

Przykładem może być sukces naukowca w postaci ważnego odkrycia, a następnie sukces biznesowy poprzez stworzenie przedsiębiorstwa na podstawie tego odkrycia. Do tego dochodzi zbudowanie wielkiego majątku, czyli sukces finansowy. Innym przykładem może być sukces sportowca w jednej dyscyplinie, a następnie zmiana specjalizacji i także odnoszenie sukcesów w tej nowej.

Pierwsze może obrazować biografia Edisona – zachęcam do lektury artykułu. To drugie możemy przedstawić na konkretnym przykładzie Mariusza Pudzianowskiego. Najpierw siłacz, a potem znany zawodnik MMA, a do tego przedsiębiorca. Tak, „Pudzian” stworzył świetną markę osobistą i na niej też zarobił.

Warto pamiętać o użyteczności biografii ludzi sukcesu i korzystać z nich jak najczęściej. Teraz pozostaje już tylko wybrać postać, której biografię przeczytasz jako pierwszą. Podziel się w komentarzu, na kogo postawiłeś i dlaczego.

Zakończenie

Pamiętaj o prostej regule dotyczącej osiągania sukcesu. Najpierw ustal konkretnie co i kiedy chcesz osiągnąć. Potem zdobądź wiedzę. Następnie stwórz listę zadań i pracuj nad nią. Po wykonanym zadaniu przeanalizuj efekty i wprowadzaj poprawki. Jednocześnie dalej pogłębiaj swoją wiedzę. Ostatnim elementem jest wytrwałość. Choć czasem ważny jest też umiejętny zwrot na inną dziedzinę – jeśli uzyskane informacje zwrotne na to wskazują.

wskazówka - osiąganie sukcesu

Na zakończenie zanim podekscytowany odlecisz w chmury możliwości, zdobądź się też na odrobinę pokory. Koniecznie musisz wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak gwarancja sukcesu. Gdy dasz z siebie 110% w dłuższym terminie, a efekty ciągle są co najwyżej przeciętne, to być może warto spróbować czegoś innego.

Ostatecznie robiąc właściwe rzeczy, dodatkowo robiąc je właściwie i we właściwym czasie, znacznie zwiększasz swoją szansę na sukces. Dziedzina sukcesu może się okazać drugorzędną sprawą. Przepracuj przedstawioną wyżej listę 5 kroków na własnym przykładzie. Życzę wytrwałości i owocnej pracy!

Jeśli interesuje Cię poznanie sylwetek ludzi, którzy dochodzą do wielkich sukcesów, to koniecznie zapoznaj się z artykułem książkami i biografiami ludzi sukcesu. Znajdziesz tam inspiracje na dobry początek.

Może Cię też zainteresować artykuł o tym, jak osiągnąć sukces w finansach.

PS: Daj znać w komentarzu, jeśli wypracowałeś inną receptę na sukces lub masz pytania dotyczące mojej 🙂

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach i pomysłach na biznes prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>