Cele finansowe - jak wyznaczać

Cele finansowe – jak je wyznaczać?

Wyznaczone cele finansowe pokazują, że mamy pieniądze pod kontrolą. Wskazuje to na dojrzałość i odpowiedzialność osoby, która tak postępuje. Jeżeli jeszcze tak nie robisz to zastanów się, czy nie opłaca się nauczyć takich metod zarządzania pieniędzmi, które rozwiążą Twoje problemy finansowe?
 
Jak wyznaczać sobie cele finansowe?
 
 • Cele powinny być szczegółowe, realne, mierzalne i spisane na papierze. Realizacja celu powinna wnieść określoną korzyść w twoim życiu i być odczuwalna. Jeżeli cel nie będzie realny i mierzalny, to twój umysł uzna to za abstrakcję (np. zostać milionerem lub zarobić w przyszłym miesiącu 10 000zł, gdy do tej pory zarabiasz 2 000zł). Spowoduje to że nawet nie podejmiesz faktycznego działania w kierunku wykonania celów. Zapisanie celów na papierze pomoże ci odpowiednio doprecyzować cele, a także będzie ci o nich przypominać.
 
 • Finansowe plany powinny mieć określoną datę realizacji. Jeżeli nie sprecyzujesz terminu osiągnięcia celu, to jego realizacja może zabrać Ci całe życie. Jeżeli natomiast nie jesteś w stanie określić daty realizacji, to twój cel jest źle sformułowany. Określony "deadline" pomoże Ci także jako motywator. Wiesz że najefektywniej ludzie działają w ostatnich 20% czasu przeznaczonego na realizacje danego zadania/projektu? Oznacza to że największy postęp wykonasz na samym końcu. Jeżeli jednak zdarzy Ci się sytuacja, że przeszacujesz swoje możliwości, to bogatszy o nowe doświadczenia po prostu wyznacz inną – realną datę finalizacji celu.
 
 • Przygotuj plan i działaj. Osiąganie dużych celów trzeba rozbić na etapy. Jeżeli twoim celem jest przykładowo osiągnięcie wolności finansowej, to ustal kroki, jakie musisz wykonać w tym kierunku. Przykładowo musisz opanować następujące zagadnienia i działać według schematu:
 • Zarządzanie finansami
 • Nauka inwestowania
 • Pierwsza inwestycja
 • Kolejne inwestycje
 • Wolność finansowa
Ludzie najczęściej nie realizują celów w życiu nie dlatego, że są do tego niezdolni, ale dlatego że brakuje im determinacji. Często w ogóle nawet nie próbują realizować swoich celów. Poddają się jeszcze przed startem, a Ci którzy spróbują, poddają się po jednej czy dwóch próbach. Tymczasem statystyka mówi, że każdy milioner zbankrutował przynajmniej dwa razy. Warto jest więc statystycznie rzecz biorąc spróbować przynajmniej 3 razy 🙂
 
 • Priorytety. Nie jesteśmy w stanie robić kilku rzeczy naraz. Dlatego skupiamy się na jednej czynności w danym czasie, a maksymalnie 3 w danym okresie czasu. W związku z tym wybieramy jeden główny cel, który chcemy osiągnąć i który jest najważniejszy.
 
Omówmy to na przykładzie. Przyjmijmy, że chcemy osiągnąć nie tylko w finansach, ale ogólnie w naszym życiu następujące cele (uporządkowane od najważniejszego do najmniej ważnego):
 • zbudować udany związek, w którym będziemy naprawdę szczęśliwi,
 • założyć rodzinę,
 • osiągnąć wolność finansową, aby już nigdy nie martwić się o pieniądze i pracować w zawodzie, który sprawia nam przyjemność,
 • realizować karierę w naszym zawodzie
W tym artykule skupiamy się na finansach, więc omawiamy z powyższej listy dojście do celu numer 3 – osiągnięcie wolności finansowej. Jeżeli chcemy ją osiągnąć, to powinniśmy umieć pomnażać kapitał poprzez inwestowanie. Żeby to zrobić, najpierw musimy się nauczyć skutecznie inwestować. W przeciwnym wypadku możemy bezsensownie stracić nasze oszczędności. Jeszcze wcześniej musimy te oszczędności w ogóle zgromadzić. Do tego być może akurat poznaliśmy miłość naszego życia lub urodziło nam się dziecko (zgodnie z priorytetami są to rzeczy dla nas ważniejsze), a w pracy kończycie zlecenie dla nowego ważnego klienta.
 
Miłość, rodzina, finanse, praca zawodowa – ciężko będzie to wszystko pogodzić, więc skup się na tym co jest dla ciebie najważniejsze, a do reszty wróć później. Chęć osiągnięcia wolności finansowej jednocześnie biorąc pod uwagę powyższe cele może wyglądać następująco:
 
Większość ludzi najpierw zainteresuje się dbaniem o miłość, gdyż jest wartością najczęściej uważaną przez ludzi za najistotniejszą w ich życiu. Osobiście dodam, że ja także najpierw skupiłem się na zbudowaniu podstaw związku z moją drugą połówką i było to dla mnie najważniejsze, choć w międzyczasie powoli przygotowywałem się do realizacji celów finansowych (szkoliłem się, czytałem książki i odkładałem pieniądze na inwestycje). Gdy już poukładamy sprawy sercowe i rodzinne, warto skupić się na swoich finansach – jeżeli nie masz pieniędzy na naukę inwestowania, to staraj się rozpocząć odkładać lub uczyć się oszczędzać. Następnie doskonalisz swoje umiejętności finansowe – czytasz książki z tematyki finansów, realizujesz kursy i szkolenia , które pomogą ci zagłębić się w temacie. Ostatecznie (lub oczywiście cały czas w czasie pracy za którą otrzymujesz pensje) koncentrujesz się na jak najlepszym wykonaniu pracy zawodowej, która ma najniższy priorytet. Nie muszę chyba wspominać, jak taka równowaga wpłynie pozytywnie na twoje życie?
 
 • Powiedz innym o swoich zamiarach. Motywacja jest jednym z kluczowych czynników, nie tylko realizacji celów, ale wręcz wszystkiego co robisz. Przyznanie się publicznie do swoich celów powoduje, że będą oni nam o tym przypominać, a także podzielą się z nami opinią, która pomoże nam ulepszyć nasz cel, co ostatecznie znacznie zwiększa szanse na jego osiągnięcie. Dobrze pamiętam, gdy planowałem jeszcze jako nastolatek rozpocząć inwestowanie w nieruchomości, czy plany założenia własnej firmy. Jednak plany planami, a życie życiem i ostatecznie rozpocząłem ich realizację z około 5 letnim opóźnieniem. Dlatego koniecznie podziel się swoimi planami.
 
Poprawnie wyznaczony cel z jasnym terminem realizacji:
 
 • Ja odkładam na koncie 10 000 zł na inwestycje do 01.10.2016 (nie wiem kiedy czytasz ten artykuł, więc podam zarówno datę (01.10.2016), która jest ważniejsza jak i termin opisowy (rok czasu).
 
Błędnie wyznaczony cel:
 
Oszczędzać pieniądze.
 
   Uczciwie przyznam, że jeżeli miałbym wskazać jeden główny czynnik decydujący o osiąganiu celów, to byłoby to ich wyznaczanie, koniecznie na papierze i w przedstawionej wcześniej formie. Może się to wydawać banalne, ale ten prosty zabieg powoduje, że naprawdę koncentrujemy się na tym, co chcemy osiągnąć. Nie wierz mi na słowo. Po prostu spisz własną listę celów i powieś ją w miejscu, do którego będziesz codziennie zaglądał. Rok po rozpoczęciu takich działań będziesz zachwycony tym, co udało Ci się osiągnąć w tym czasie. Do dzieła.

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach i pomysłach na biznes prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>