Cele finansowe - jak wyznaczać

Cele finansowe – jak je wyznaczać?

Wyznaczone cele finansowe pokazują, że mamy pieniądze pod kontrolą. Wskazuje to na dojrzałość i odpowiedzialność osoby, która tak postępuje. Jeżeli jeszcze tak nie robisz, to zastanów się, czy nie opłaci Ci się dodać tą metodę do Twojego arsenału dobrych nawyków finansowych? Jestem przekonany, że wpłynie to pozytywnie na kondycję Twojego portfela 🙂

Jak wyznaczać cele finansowe?

Cele finansowe powinny być szczegółowe, realne, mierzalne i spisane na papierze. Realizacja celu powinna wnieść określoną korzyść w Twoim życiu i być odczuwalna. Jeżeli cel finansowy nie będzie realny i mierzalny, to Twój umysł uzna go za abstrakcję (np. zostać milionerem w ciągu roku lub zarobić w przyszłym miesiącu 10 000zł, gdy do tej pory zarabiasz 2 000zł). Spowoduje to, że nawet nie podejmiesz faktycznego działania w kierunku realizacji dążeń. Zapisanie celów na papierze pomoże Ci je odpowiednio sprecyzować.

Cele pieniężne powinny mieć także określoną datę realizacji. Jeżeli nie jesteś w stanie określić takiej daty, to Twój cel finansowy jest źle sformułowany. Jasno określony „deadline” będzie także dobrym motywatorem.

Cele finansowe - jak je wyznaczać?
Wyznaczanie celów finansowych

Czy wiesz, że najefektywniej ludzie działają w ostatnich 20% czasu przeznaczonego na realizację danego zadania/projektu? Oznacza to, że największy postęp osiągniesz pod koniec realizacji celu.

Dlaczego warto wyznaczyć cele finansowe?

Zanim przejdziemy dalej, to warto zastanowić się nad sensem wyznaczania celów. Na pewno ich wyznaczenie przełoży się na wzrost Twojej niezależności finansowej. Bo przecież nie zaskoczą Cię nieprzewidziane wydatki. Dzięki temu najpewniej rozwiążesz swoje problemy finansowe.

Z drugiej strony mając pieniądze, możesz pozwolić sobie na wygodne życie. Wczasy, dobry samochód czy obsypywanie najbliższych prezentami. Będziesz też miał środki, gdy pojawi się okazja na dobrą inwestycję.

Pieniądzowi należy rozkazywać, nie służyć (Seneka)

Pecuniae imperare non servire oportet – łacińskie przysłowie

Dodam, że wyznaczając cele finansowe, to my zaczynamy zarządzać przepływem naszych środków. Biorąc pod uwagę wcześniejsze argumenty, warto wziąć sobie do serca, odwiecznie aktualne słowa Seneki.

Nie wiesz, jaki cel finansowy wyznaczyć na początek?

Przede wszystkim daj sobie czas. Zrób sobie godzinne posiedzenie z herbatą czy kawą i wypisz pierwsze pomysły. Następnie wróć do nich kilka razy. Dopisuj nowe, zmieniaj te już wyznaczone i skreślaj błędne.

Następnie przygotuj plan ich wdrożenia i zacznij działać. Osiąganie dużych celów trzeba rozbić na etapy. Jeżeli Twoim celem jest osiągnięcie wolności finansowej, to ustal kroki, jakie musisz wykonać wcześniej. Przykładowy schemat może wyglądać tak:

  1. Wdrożenie dobrych nawyków związanych z zarządzaniem finansami
  2. Odłożenie 10 000zł
  3. Nauka inwestowania i pierwsza inwestycja
  4. Kolejne inwestycje i gromadzenie majątku
  5. Wolność finansowa

Priorytety dla celów finansowych

Choć uważam, że pieniądze są w życiu ważne, to na pewno nie są najważniejsze. Dlatego zacznij od przygotowania ogólnej listy celów. Miłość, rodzina, finanse, praca zawodowa – ciężko będzie to wszystko pogodzić, więc skup się na tym, co jest dla ciebie najważniejsze, a do reszty wrócisz później lub będziesz je realizować „przy okazji”.

Omówmy to na przykładzie. Zakładam, że chcesz osiągnąć cele nie tylko w finansach. Przyjmijmy, że interesują Cię ogólnie w życiu następujące cele (uporządkowane od najważniejszego do najmniej istotnego):

  1. Stworzyć udany związek, w którym będziesz naprawdę szczęśliwy i założenie rodziny.
  2. Osiągnąć wolność finansową, abyś już nigdy nie musiał się martwić o pieniądze.
  3. Zamienić karierę na realizację pasji. Ewentualnie robić to, co sprawia Ci przyjemność.

Masz już wyznaczone priorytety i wiesz, że nie jesteś w stanie robić kilku rzeczy jednocześnie. Dlatego skup się na pierwszej czynności. W związku z tym wybieramy jeden główny cel, który chcesz osiągnąć i który wywrze największy pozytywny wpływ na Twoje życie.

Jaki cel obrać jako pierwszy?

Biorąc pod uwagę powyższe 3 priorytety najpierw zadbaj o związek i rodzinę. Osobiście dodam, że ja najpierw skupiłem się na zbudowaniu związku z moją drugą połówką, co było (i jest) dla mnie najważniejsze. W międzyczasie powoli przygotowywałem się do realizacji celów finansowych (szkoliłem się, czytałem książki i odkładałem pieniądze na inwestycje). Jeśli masz podobne priorytety, to gwarantuję, że taki schemat działania bardzo dobrze wpłynie na Twoje zadowolenie z życia.

Cele finansowe - pułapki

Jeśli najpierw spróbujesz zbudować majątek, a dopiero potem zadbasz o miłość, to mogą się pojawić pułapki z tym związane. Zastanów się, czy chciałbyś być z kimś, kto jest z Tobą dla pieniędzy?

W drugą stronę, moja żona także zaangażowała się w budowanie majątku, dzięki czemu dobrze rozumiemy się i wspieramy w tym.

Dążenia mogą mieć opcje

Warto też rozważyć alternatywne możliwości. Zastanów się, czy nie lepiej najpierw popracować nad karierą. Większe przychody przy dbaniu o niskie koszty życia pozwolą Ci szybciej osiągnąć wolność finansową. Dlatego warto rozważyć opcję z rozwojem swoich umiejętności zarabiania najpierw. Możesz też rozwijać je naprzemiennie, jeśli będziesz się z tym czuł lepiej. Jeśli nie lubisz swojej pracy, a jest Ci ona niezbędna do utrzymania, to możesz wyznaczyć sobie cel znalezienia wymarzonej pracy.

Poboczne punkty docelowe

Znalezienie drugiej połówki nie koliduje z pracą nad wolnością finansową, bo nie będziesz całego czasu spędzał na randkach. Jedynie w momentach, gdy cele kolidują ze sobą musisz wybrać ważniejszy cel. Dlatego najpierw zaplanuj randkę, a dopiero potem udział w szkoleniu o finansach.

Możesz też pogodzić jedno i drugie. Jeżeli Twoim celem jest wolność finansowa, to w międzyczasie możesz uczyć się oszczędzania. Randka może się odbyć w drogiej restauracji, ale możesz też zaskoczyć drugą połówkę piknikiem w parku. Warto opowiedzieć o swoich planach finansowych drugiej połówce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprosić ją na wspólny wypad na szkolenie. Gdy będzie się jej podobało, to pozytywnie wpłynie to zarówno na Wasz związek, jak i na Wasze finanse 🙂

Realizowanie celów finansowych

W tym artykule skupiam się na celach finansowych, ale sam widzisz, że jest to mocno powiązane właściwie z całym życiem. Być może akurat poznałeś miłość Twojego życia lub urodziło Ci się dziecko (zgodnie z przykładowymi priorytetami są to rzeczy ważniejsze). Niestety akurat teraz w pracy kończysz zlecenie dla ważnego klienta. Priorytety pozwalają uporządkować cele, więc powinieneś porozmawiać z klientem i zachęcić go do wydłużenia terminu lub znaleźć zastępstwo w pracy.

Budując majątek, musisz też nauczyć się pomnażać kapitał. Najpierw trzeba zgromadzić oszczędności. Później znaleźć pomysł na pierwsze miejsca do ulokowania kapitału. Potem dowiedzieć się, jak skutecznie w wybraną dziedzinę inwestować. Wtedy dopiero dokonać pierwszej inwestycji. No i następnie musisz dalej oszczędzać i inwestować, aż wejdzie Ci to w krew. Z czasem nauczysz się skutecznie inwestować.


W tym artykule możesz poczytać więcej o oszczędzaniu – „Dlaczego warto oszczędzać pieniądze? Poznaj aż 9 powodów”.


Najpewniej wypróbujesz kilku możliwości inwestycyjnych. Ja próbowałem między innymi: giełdy, surowców, forex, nieruchomości i kryptowalut. Z czasem proponuję Ci wybrać jedną dziedzinę i w niej wyspecjalizować się. Możesz być przeciętny w wielu, a mistrzem tylko w jednej.

Czy warto ujawnić innym swoje cele finansowe?

Myślę, że warto powiedzieć innym o swoich zamiarach. Jednak rozmówcą nie może być byle kto. Do teraz pamiętam, jak mama odradzała mi porzucenie etatu. Mówiła, że lepiej będzie założyć własną firmę po godzinach. Dla kogoś może to być pomocne, jednak nie było dla mnie. Dlatego najlepiej mówić o celach finansowych osobom, które będą Cię wspierać. Najczęściej będą to osoby, które też takie cele mają wyznaczone lub po prostu są Twoimi zaufanymi osobami, które zawsze Cię wspierają.

Warto po prostu rozmawiać o finansach. Motywacja jest jednym z kluczowych czynników przy realizacji celów finansowych. Musisz być zmotywowany, aby oprzeć się pokusie kupienia najnowszego gadżetu, a oszczędzone środki przeznaczyć na inwestycje. Wielu ludzi podzieli się z nami swoimi opiniami. Pomoże to nam usprawnić nasz cel i wyłapać jego niedociągnięcia, co ostatecznie znacznie zwiększa szanse na jego realizację.

Dobrze pamiętam, gdy planowałem jeszcze jako nastolatek rozpocząć inwestowanie w nieruchomości, czy plany założenia własnej firmy. Jednak plany planami, a życie życiem i ostatecznie rozpocząłem ich realizację z około 5 letnim opóźnieniem. Do tego popełniłem kilka błędów, których zapewne bym uniknął, gdybym zasięgnął opinii większej ilości osób.

Rozmowy o celach finansowych. Czy warto ujawnić cele finansowe innym?

Jeśli pracujesz nad celami dłużej, to możesz publicznie się do nich przyznawać, jednak tylko wtedy, gdy będziesz już pewien, że nieprzychylny komentarz kolegi nie zrazi Cię do dalszej pracy. Ze mnie koledzy z pracy też się śmiali. Teraz oni są praktycznie w tym samym miejscu. Ja mam własną firmę i sporo oszczędności. Po czasie kilku z nich nawet prosiło mnie o rady 🙂

Dodatkowo publicznie przyznanie się do swoich celów finansowych powoduje, że ludzie będą nam o tym przypominać. To wpłynie pozytywnie na Twoją motywację. Przecież znajomy może Cię zapytać – ile udało Ci się odłożyć z zaplanowanych 5000zł, o których mu wspomniałeś.

Cele finansowe – przykłady

Przygotowałem dla Ciebie 2 przykłady. Jeden jako wzorcowy (tylko zapoznaj się z uwagą pod nim), a drugi jako zły przykład celu finansowego. Niestety zły przykład występuje najczęściej, a do tego ludzie nie zapisują go, tylko obmyślają go w głowie. Ty zrób inaczej – rozpisz ten cel na kartce, a potem umieść ją tak, abyś widział ją codziennie.


Błędnie wyznaczony cel:

Oszczędzać pieniądze.

Poprawnie wyznaczony cel finansowy z jasnym terminem realizacji:

Mam odłożone na koncie 15 000 zł na inwestycje do końca roku.

Uwaga – nie wiem kiedy czytasz ten artykuł, więc podam datę opisową – jednak lepiej jak podasz ją konkretnie np. 31.12.2026r czy 31.12.2055r 😉


Co zrobić, gdy nie osiągniemy celu finansowego?

Ludzie najczęściej nie realizują celów nie dlatego, że są do tego niezdolni, ale dlatego że brakuje im determinacji. Często w ogóle nawet nie próbują realizować swoich pomysłów. Poddają się jeszcze przed startem, a Ci którzy spróbują, poddają się po jednej próbie. Tymczasem statystyka mówi, że każdy milioner zbankrutował przynajmniej dwa razy. Warto jest więc statystycznie rzecz biorąc spróbować przynajmniej 3 razy 🙂

Jeżeli jednak zdarzy Ci się sytuacja, że przeszacujesz swoje możliwości, to bogatszy o nowe doświadczenia po prostu wyznacz inną – nową realną datę finalizacji celu.

Zrewiduj wyznaczony cel finansowy

Warto się jeszcze zastanowić czy nie porwałeś się z przysłowiową motyką na słońce. Jeśli zarabiasz 2500zł, a Twoje comiesięczne koszty wynoszą ponad 2200zł to ciężko Ci będzie odłożyć 12000zł w rok. Warto wtedy popracować nad zarządzaniem finansami, aby nauczyć się odkładać więcej. Weź pod uwagę powiedzenie jednego z najbogatszych ludzi na świecie:

Jeśli kupujesz rzeczy, których nie potrzebujesz, wkrótce zaczniesz sprzedawać rzeczy, których potrzebujesz.

WARREN BUFFETT

Rozbij cele oszczędnościowe na mniejsze

Jak zjeść słonia? Kawałek po kawałku. Tak samo przy realizacji celu związanego z oszczędzaniem – nie odkładasz od razu 10 000zł. Najpierw odłóż 1000zł, czy choćby 200zł. Krok po kroku i uda Ci się zgromadzić pokaźne kwoty na inwestycje.

Warto też celebrować zrealizowanie choćby nawet najmniejszego celu. Świętowanie sukcesów uwydatni Twoje postępy, a to zmotywuje Cię do dalszego działania. Dostarczysz do Twojego umysłu pozytywny bodziec związany z celami finansowymi. Wpłynie to na utrwalenie dobrych nawyków powiązanych z finansami.


Być może zainteresuje Cię artykuł o sukcesie finansowym i tym jak go osiągnąć.


Podsumowanie wyznaczania celów finansowych

Uczciwie przyznam, że jeżeli miałbym wskazać jeden główny czynnik decydujący o osiąganiu celów, to byłoby to po prostu ich wyznaczanie. Koniecznie na papierze i w przedstawionej w artykule formie. Może się to wydawać banalne, ale ten zabieg powoduje, że naprawdę koncentrujemy się na tym, co chcemy osiągnąć.

Nie wierz mi na słowo. Po prostu spisz własne cele finansowe na kartce papieru. Następnie powieś ją w miejscu, w którym będziesz ją codziennie widział. Co tydzień czy co miesiąc weryfikuj postępy i wprowadzaj niezbędne korekty. Jestem niemal pewny, że rok po rozpoczęciu i konsekwentnej kontynuacji takich działań będziesz zachwycony tym, co udało Ci się osiągnąć w tym czasie. Do dzieła.

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Komentarze “Cele finansowe – jak je wyznaczać?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>