Zdrowa dieta - odpowiednie odżywianie

Zdrowa dieta, czyli odpowiednie odżywianie się

Bardzo możliwe, że ten artykuł może cię zaskoczyć. Pewnie nie zdajesz sobie sprawy, iż nawet powszechnie uznane za bardzo zdrowe domowe obiadki nie są tak naprawdę najzdrowszym sposobem odżywiania się (choć na pewno są lepsze od fast foodów). Wszystko to głównie za sprawą odpowiedniego dobierania i łączenia spożywanych posiłków, ale o tym później. Zacznijmy od tego, iż dla zdrowego odżywiania się polecam zapoznać się z najważniejszymi zasadami przedstawionymi poniżej, a dla chętnych jest także kilka dodatkowych rozszerzonych możliwości. Serdecznie polecam wypróbować wszystkie, a podstawowe powoli wdrażać do swojego codziennego menu.

Podstawowe:
  • Picie wody – woda jest najważniejszym składnikiem życiowym. Bez pokarmu człowiek może przeżyć nawet kilka tygodni, a przy utracie tylko części wody nasz organizm bardzo szybko słabnie. Spożywanie wody jest najlepszym sposobem na oczyszczanie organizmu z toksyn. W praktyce polecam mieć zawsze kilka butelek w zapasie i picie ile wlezie. Możesz wyciskać do wody trochę soku z cytryny. Ja osobiście uwielbiam smak wody i często wbrew temu co często ludzie jej niepijący mówią, uważam, że ma wspaniały smak i często mam ochotę na wypicie właśnie czystej wody (bez skojarzeń).
  • Picie soków warzywnych i owocowych – jest to świetny sposób na uzupełnienie witamin w organizmie. Dostarczenie niezbędnych witamin i składników odżywczych. Dodatkowym atutem tego rodzaju odżywania jest to, iż wszystkie toksyczne elementy takie jak różne sztuczne nawozy, pestycydy itp. zostają w odrzuconym przez sokowirówkę miąższu. Oczywiście na koniec zostawiłem najlepszy atut. Świeże soki są po prostu pyszne i zapewne będzie to jeden z twoich ulubionych kroków na drodze do świetnego zdrowia.
  • Spożywanie surowych warzyw i owoców – dość powszechnie można usłyszeć o dobroczynnym działaniu tych składników. Znacznie gorzej jest już z samym tego praktykowaniem. Cały problem polega na tym, iż jeżeli jesteś przyzwyczajony do niezdrowego jedzenia, w tym dużej ilości smażonego pokarmu, to znacznie ciężej jest się przestawić na nagłe spożywanie w 60% surowych warzyw i owoców w ciągu dnia. Dlatego polecam tutaj stopniowe wprowadzanie i zwiększanie ilości surowych składników. Z czasem, jak twój organizm będzie się odtruwał, jego reakcje odrzucające warzywa zaczną słabnąć i zaczniesz skłaniać się ku normalnemu pożądaniu warzyw i owoców (które same w sobie świetnie wspomagają odtruwanie). Gdy zaczną ci przychodzić smaki na soczyste owoce i świeże warzywa, to będzie to jasny znak, iż twój organizm zrobił znaczące postępy i będziesz miał ochotę na nie tak jak na … (już sobie dopowiedz sam/a).
  • Dobór i łączenie pokarmów – chodzi o odpowiedni skład naszych posiłków i wygląda to tak:
  • Nie łączymy białka, węglowodanów i skrobi (ziemniaki, makaron, chleb) (już widzę tą złość na twojej twarzy, najpierw spróbuj, potem mi dowalisz).
  • Nie pijemy podczas i po jedzeniu – najlepiej jest się napić 10 – 15 min przed posiłkiem lub co najmniej godzinę po jedzeniu(po obfitym jedzeniu dłużej bo nawet do 4 godzin po solidnym mięchu). Związane jest to z rozcieńczaniem soków trawiennych, co w konsekwencji osłabia i spowalnia proces trawienia, a to może przyczyniać się do przykrych objawów.
  • Tłuszcze, warzywa i owoce można dowolnie łączyć z białkami, węglowodanami i skrobią.
Dodatkowe:
  • Nastawienie do zdrowia i choroby – co by dużo nie mówić – po prostu jesteś osobą cieszącą się doskonałym zdrowiem. Nie znasz pojęcia „choroby” i czasem tylko zastanawiasz się co to jest NFZ (tfu, tfu), ale nie masz z tego powodu koszmarów jak inni ludzie.
  • Eliminacja szkodliwych substancji (sól, cukier itp.) – im w większej mierze ograniczysz czy nawet całkowicie wyeliminujesz ze swojego menu, tym lepiej dla ciebie.
  • Głodówka zdrowotna – dość kontrowersyjna sprawa, mimo to polecam choćby spróbować. Głodówki można robić jednodniowe, półtoradniowe, dwu do trzech dni lub tydzień. Najlepiej gdy spróbujesz przez kilka tygodni głodówki dwudziestoczterogodzinnej (np. niedziela o 20.00 kolacja, spożywanie tylko wody aż do kolacji w poniedziałek o 20.00[więcej o tym w innym artykule]).
Podstawowe elementy powinny stać się twoim nowym vademecum żywieniowym. Bardzo ważne jest, aby wykonywać wszystkie kroki stopniowo. Nagła zmiana diety wywoła szok nie tylko w twoim organizmie, ale także zrazi cię do wprowadzania pozytywnych nawyków żywieniowych i nie uda ci się na stałe wprowadzić zmian w twoim sposobie żywienia. Kolejnym faktem utrudniającym sprawę jest to, iż w momencie gdy organizm zaczyna się odtruwać, następuje dodatkowe obciążenie. Możesz czuć się przez jakiś czas nieco bardziej osłabiony, choć też wcale tak być nie musi – wszystko zależy od stopnia zatrucia organizmu i jego tolerancji na zanieczyszczenie. Wiem po sobie, jak ciężko to wszystko przychodzi, ale także wiem, iż naprawdę warto! Co ciekawe stosując tylko te wskazówki po odtruciu organizmu, ustąpią mogące ci doskwierać choroby czy dolegliwości od kataru i trądziku począwszy, a na poważniejszych dolegliwościach jak np. zapalenie wątroby czy wrzody żołądka skończywszy. Nigdy więcej chorób, żadnych nowotworów, braku złego samopoczucia. Od dziś nasz organizm będzie chodził jak szwajcarski zegarek, silnik mercedesa itd. Jeżeli chodzi o dodatkowe elementy to wszystkim chętnym polecam wprowadzenie ich do swojej diety. Być może dla niektórych osób będą to elementy nie do przeskoczenia, nie szkodzi. Jednak warto chociażby spróbować, nie dużo to kosztuje, a wzbogacisz się o nowe doświadczenia. Czasem pewne zmiany przychodzą nam łatwiej niż inne. Być może te akurat będą dla ciebie pestką, a w tym przypadku wszystkie wychodzą nam na zdrowie. Wprowadzając tylko podstawowe elementy do swojego codziennego menu będziesz tryskał zdrowiem, świetnie się czuł i co ważne wyglądał (muszę tutaj z racji powagi pojęcia dopisać dla czytelniczek „wyglądała”).

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>