Zarządzanie pieniędzmi to sukces finansowy

Zarządzanie pieniędzmi – co nam daje ?

Zarządzanie pieniędzmi ma wielką wartość. Jaką? – Nadszedł czas odpowiedzieć na niedokończone w poprzednim artykule pytanie. Oczywiście droga do sukcesów finansowych czy wolności finansowej nie jest usłana wyłącznie różami, ale dla chcącego nic trudnego. Lista korzyści jest długa, dlatego przedstawię i omówię tylko kilka z nich:
  • Pewność, że nie zabraknie pieniędzy. Gdy rozpoczniesz swoją przygodę z zarządzaniem finansami i będziesz robił to umiejętnie, szybko zauważysz, że nie musisz martwić się o pieniądze. Na koncie pojawią się nadwyżki finansowe, którymi będziesz mógł pokryć np. nieprzewidziane wydatki.
  • Zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi wydatkami zostało przedstawione jako przykład w punkcie wyżej. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że to właśnie nieprzewidziane wydatki są najczęstszym powodem naszego przysłowiowego bólu głowy. Dużym komfortem jest rozwiązanie tego problemu raz na zawsze.
  • Rozwiązuje problem niepotrzebnych wydatków. Zastanów się, jak często się zdarza, że trwonimy pieniądze na coś, z czego nie będziemy w ogóle korzystać? Myślę, że także miałeś kiedyś taką refleksję, wyrzucając niemal nieużywane przedmioty podczas odgruzowywania mieszkania.
  • Pomaga zrealizować plan finansowy i co ważne wymusza jego ułożenie. W przypadku jakichkolwiek planów zawsze przypomina mi się mój plan treningów do maratonu. Dopóki nie miałem jasno sprecyzowanego planu rozpisanego na kartce, dopóty co chwilę zdarzało mi się, że nie miałem ochoty biegać lub musiałem zostać dłużej w pracy czy też akurat w tym dniu była zła pogoda. Czasem sam siebie zadziwiam, jak bardzo potrafię być kreatywny, aby solidne znaleźć wymówki, aby czegoś NIE ZROBIĆ. Poprawnie przygotowany plan powoduje, że każdego dnia mamy do wykonania tylko jeden mały punkt, którego wykonanie nie stanowi dla nas problemu. Tak samo wygląda to w przypadku treningów sportowych, jak i zarządzania finansami.
  • Uwalnia z pogoni za pieniądzem, tak zwanym wyścigiem szczurów. Ponieważ jeżeli dokładnie wiesz, czego chcesz w swoim życiu, to przestajesz marzyć, a zaczynasz realizować cele. Twoimi celami mogą być twoje marzenia – jednak musisz dokładnie sprecyzować plan ich realizacji. Musisz także wiedzieć, jaki jest koszt realizacji danego celu/marzenia, a następnie zapłacić całość z góry.
  • Uczy dobrych nawyków finansowych i pomaga zwalczyć złe. Największym wyzwaniem nie jest rozpoczęcie zarządzania finansami, ale wytrwanie na tej drodze. Twoje początkowe plany mogą szybko zaginać w gąszczu codziennych nawyków. Dlatego twoim zadaniem jest zbudowanie odpowiednich nawyków, które pozwolą ci realizować te drobne codzienne zadania związane z zarządzaniem pieniędzmi i to właśnie one przełożą się na twój ostateczny sukces finansowy.
Oczywiście znajdziemy także negatywne aspekty, które jednak w mojej opinii są znikome ze względu na ich przejściowy charakter. Jednym z takich minusów na pewno jest konieczność zaangażowania się w cały proces. Na początku trzeba będzie poświęcić sporo czasu i energii na przygotowanie się do zarządzania finansami. Należy jeszcze wspomnieć o tym, że po rozpoczęciu zarządzania można jeszcze odczuć dyskomfort spowodowany przeznaczeniem pieniędzy na inne cele niż konsumpcja. Na szczęście po początkowych trudnościach problemy te zostają zastąpione nowymi dobrymi nawykami związanymi z pieniędzmi.Jeżeli przygotujesz dobry plan finansowy, to już niedługo nie będziesz się w ogóle martwić o pieniądze. Następnie konsekwentnie idąc dalej tą drogą zbudujesz większy majątek, a życie twoich marzeń stanie się twoją rzeczywistością. Uda ci się to zrobić, jeżeli przezwyciężysz początkowe trudności i konsekwentnie będziesz zarządzał swoimi finansami.PS: Koniecznie przeczytaj poprzedni artykuł o mechanizmie działania pieniędzy.

Może Cię zainteresować wpis o tym jak osiągnąć sukces finansowy.

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>