Sukces finansowy prowadzi do niezależności finansowej

Sukces finansowy podstawą niezależności

Na początek zastanów się proszę, dlaczego jedni ludzie mają pod dostatkiem pieniędzy, a inni żyją od wypłaty do wypłaty. Czy jedni ludzie są wręcz skazani na niezależność od finansów i sukcesy, a inni muszą ciułać od pierwszego do pierwszego? Być może pojawią się w twojej głowie myśli, że bogaci ludzie:

 • Odziedziczyli swój majątek.
 • Ukradli pierwszy milion.
 • Czy też może po prostu mają szczęście.

Nic bardziej mylnego, postaraj się nawet nie myśleć w ten sposób, bo wtedy sam nigdy do niczego nie dojdziesz. Osiągnięcie niezależności finansowej przez zdecydowaną większość ludzi nie jest kwestią przypadku. Wytłumaczę ci to w tym artykule. Jeżeli będziesz miał jakieś wątpliwości lub pytania, to proszę cię o ich napisanie w komentarzu.

Na samym początku zastanówmy się, jak wygląda przepływ pieniądza u większości ludzi. Mam tutaj na myśli tych, którzy mają problemy z niedostatkiem pieniędzy. Zgodzisz się ze mną co do przypadku wspomnianego we wstępie – mianowicie tacy ludzie szybko wydają to, co zarobią. Czasem zdarza się, że odłożą cokolwiek, ale i tak najczęściej tylko po to, by kupić coś większego np. nowy telewizor czy samochód. Jeszcze gorszy jest przypadek, gdy kogoś nie stać na pewne dobra, a i tak je nabywa na kredyt. Wtedy sam skazuje siebie na niewolę stanu braku pieniądza i to na znacznie dłuższy czas. Oczywiście z drugiej strony są jeszcze naprawdę wyjątkowe przypadki, że ludzie oszczędzają na czarną godzinę, ale to i tak nie zapewni nam przecież bogactwa.

Przejdźmy w takim razie do pierwszego punktu sukcesu finansowego – zarabiania pieniędzy. Często właśnie tutaj pojawiają się wielkie mity bogactwa. Jak zaraz to przedstawię – niesłusznie. Z grubsza możemy podzielić możliwości pierwszego punktu na dwie:

 1. Kariera zawodowa
 2. Biznes

Najczęściej zasobność finansowa kojarzy nam się z przedsiębiorczością. I słusznie. Najbogatszymi ludźmi świata są najczęściej przedsiębiorcy. Ta możliwość zarabiania pieniędzy jest specjalnie stworzona do tworzenia okazji i czerpania korzyści z nich, więc co za tym idzie masz tutaj większe szanse. Chodzi tutaj o takie sprawy, jak możliwość korzystania z pracy innych ludzi, tworzenia kosztów i obniżania podatków, korzystania z większej ilości przywilejów podatkowych, docierania do większej ilości ludzi i wiele innych. Nie wszystko jednak złoto, co się świeci. Nie raz słyszymy o firmach, które straciły wszystko, a ich właściciele zostali z ogromnymi długami. Zdecydowanie przedsiębiorczość nie jest dla każdego. Z drugiej strony warto zapamiętać, że odpowiednio kierując swoja karierą zawodową masz duże szanse na osiągnięcie sukcesu. Bardzo wielu pracowników odnosi zdecydowanie lepsze wyniki finansowe niż niejeden przedsiębiorca. Praca na etacie jest znacznie bezpieczniejsza, gdyż większość ryzyka ponosi pracodawca. Od ciebie zależy to, jak pokierujesz swoją karierą, ale to już temat na inny artykuł. Podsumowując ten akapit proszę cię, żebyś zauważył że sposób, w jaki możesz stać się bogatym, nie zależy od tego czy pracujesz na etacie, czy też tworzysz i rozwijasz biznes.

 

Skoro nie zarabianie pieniędzy ma główny wpływ na to jak osiągnąć sukces finansowy, to w takim razie co ma? Właśnie tutaj w drugim kroku zauważamy pierwszą, niezmiernie ważną różnicę pomiędzy biednymi, a bogatymi. Mianowicie ludzie bogaci umiejętnie zarządzają swoimi pieniędzmi. Wspominałem już o tym w innym artykule poświęconym zarządzaniu finansami. W wielkim skrócie przypomnę, że chodzi tutaj o takie gospodarowanie pieniędzmi, aby cały czas posiadać ich nadwyżkę. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że tak się nie da, ale to jest tylko wymówka, aby tego nie robić. Sam kiedyś tak myślałem i dlatego zapewniam cię, że są na to sposoby. Skoro ja potrafiłem to zmienić, to i ty możesz! Jeżeli tak uważasz, to koniecznie zapoznaj się z powyżej podanymi artykułami.

Wypracowaliśmy sobie nadwyżkę finansową – świetnie. Co teraz? Trzecim krokiem jest umiejętne inwestowanie pieniędzy. Najczęściej słowo inwestowanie kojarzy nam się z wielkimi transakcjami, które są zupełnie poza naszym zasięgiem. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Inwestowanie zaczyna się od małych kwot, a wielkie transakcje tak naprawdę można sobie już podarować. Zauważ że przecież gdy osiągniesz już bogactwo dzięki mniejszym inwestycją to dalsze pomnażanie pieniędzy zależy tylko od ciebie. Oczywiście najprawdopodobniej nie przestaniesz inwestować. Dlaczego miałbyś przestać pomnażać swój majątek, gdy będzie ci to świetnie wychodziło? Wniosek z tego jest taki, że stawanie się inwestorem to proces. Nawet Warren Buffett najbogatszy inwestor świata nie od razu robił wielkie transakcje. Popełniał błędy i uczył się, zanim zaczął osiągać sukcesy. Tak samo ty wypróbuj kilku sposobów, a następnie skup się na opanowaniu tych, które najbardziej ci odpowiadają. Możesz inwestować w wiele aktywów, część podałem poniżej i proszę cię o zapoznanie się z nimi. W tym momencie może pojawić stwierdzenie typu – nie stać mnie na to! Żeby od razu uciąć taką wymówkę przedstawiam w nawiasach koszty rozpoczęcia inwestycji.

 • Papiery wartościowe – akcje, obligacje (Domy maklerskie pobierają prowizję od zleceń, nie ma jasno określonych przedziałów, dla przykładu niech to będzie od 10 zł)
 • Giełda walutowa FOREX (Podobnie jak w przypadku akcji. Przyjmijmy 100zł na start)
 • Biznesy, startupy (Jeżeli chcesz być tylko inwestorem to jest to już grubsza sprawa w tysiącach złotych. Zawsze jednak możesz samemu założyć biznes inwestując swój czas, jak to robili najbogatsi przedsiębiorcy świata)
 • Nieruchomości – mieszkania, domy, gruny (Tutaj dużo zależy od twojej wiedzy. Wielu ludzi potrafi nabywać nieruchomości bez żadnego wkładu własnego. Jednak na potrzeby uśrednienia przyjmijmy od 5000zł)
 • Metale szlachetne, surowce (Metale lokacyjne od 50zł)
 • Dzieła sztuki, drogocenne przedmioty, antyki (Mocno zróżnicowane, można polować na zabytki, ale jest to wtedy bardziej hobby. Od 0 zł)
 • Utalentowanych ludzi – np. sportowców (Także grubsze pieniądze, ale wszystko zależy od poziomu twojej wiedzy)
 • Alkohole – wino, whisky (Od 100zł)
 • Wiele innych możliwości…

Jak widzisz w większości koszty inwestycji są do przyjęcia dla każdego. Do opłat należy oczywiście dodać jeszcze wydatki na naukę. Są one jednak mocno zróżnicowane. W internecie można znaleźć mnóstwo darmowych informacji, a książki można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Oczywiście polecam także udanie się na specjalne kursy, za które trzeba zapłacić, ale nie są one niezbędne na początku twojej przygody. Jeżeli jednak masz taką możliwość to proszę cię, abyś nie oszczędzał na wiedzy – to ona jest najcenniejszym aktywem.

 

Zapamiętaj, że jedynym trwałym sposobem budowania majątku jest właśnie inwestowanie swojej nadwyżki finansowej. Nic nie stoi na przeszkodzie ponownej reinwestycji zysków. Inwestowanie daje nam tak zwaną dźwignię, która stwarza możliwości wielokrotnego pomnażania profitów. Teraz bogatszy o wiedzę z tego artykułu proszę cię, abyś rozpoczął działanie w celu osiągnięcia sukcesu finansowego. Pamiętaj, że wszystkie początkowe trudności są przejściowe. Popełniane błędy dadzą ci doświadczenie, które spowoduje, że kolejne twoje inwestycje będą trafniejsze. Z czasem nauczysz się wielu sposobów i będziesz przebierał wśród nich w zależności od potrzeb. Sukces w inwestowaniu nie jest kwestią przypadku, dlatego im szybciej zaczniesz uczyć się bycia dobrym inwestorem, tym szybciej nim zostaniesz.

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach i pomysłach na biznes prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>