Niezależność finansowa - 3 kroki

Niezależność finansowa w 3 prostych krokach

Na początek zastanów się proszę, dlaczego jedni osiągają niezależność finansową, a w tym samym czasie inni żyją od wypłaty do wypłaty. Czy świat jest podzielony tak, że jedni „wybrani” ludzie są wręcz skazani na sukces, a inni muszą ciułać od pierwszego do pierwszego? Być może kiedyś miałeś w głowie takie myśli, że bogaci ludzie:

  1. Odziedziczyli swój majątek.
  2. Ukradli pierwszy milion.
  3. Czy też po prostu im się poszczęściło.

Nic bardziej mylnego. Najlepiej zapomnij o takich wymówkach raz na zawsze. W ten sposób nigdzie nie dojdziesz. Zapewne tylko zmarnujesz czas i się zniechęcisz. Wiedz, że niezależność finansowa nie jest kwestią przypadku. A wystarczy wykonać 3 kroki… niestety są to duże kroki.

Jak nie osiągniesz niezależności finansowej?

Zacznę nieco przewrotnie – zastanów się, jak wygląda przepływ pieniędzy u większości ludzi. Niestety większość ma problemy z pieniędzmi. Czy też jak sami często uważają – z niedostatkiem pieniędzy. Co gorsze wydaje im się, że większa ilość pieniędzy rozwiąże ich problemy. W praktyce niestety jest to błędne koło, gdyż im więcej zarabiają – tym więcej wydają. Wykonaj poniższe ćwiczenia z tym związane, aby nieco zgłębić ten temat:


Zanim opowiem, jak osiągnąć niezależność finansową, to wykonaj proszę to proste ćwiczenie:

Jeśli masz już przepracowane kilka lat, to przypomnij sobie, ile zarabiałeś w swojej pierwszej pracy. Następnie przypomnij sobie, jak wyglądały Twoje zarobki w następnych latach. W kolejnym etapie zrób to samo, ale weź pod uwagę Twoje koszty życiowe. Ile wydawałeś mając pierwszą pracę, a potem ile wydawałeś w kolejnych latach.

Jeśli jeszcze nie pracujesz, to porozmawiaj o tym z kilkoma osobami, które przepracowały 5-10 lat. Przy okazji gratuluję, tak szybkiego życiowego ogarnięcia się i zgłębiania tak poważnych tematów w młodym wieku (no chyba, że masz 40 lat i jesteś na utrzymaniu rodziców – to gorzej).

Daj sobie czas na przemyślenia tego zagadnienia, bo możesz dojść do wielu wartościowych wniosków. Niezależność finansowa poczeka 🙂


Wracając do ogółu ludzi – czasem zdarza się, że odłożą cokolwiek, ale i tak najczęściej tylko po to, by kupić coś droższego np. nowy telewizor czy samochód. Jeszcze gorszy jest przypadek, gdy kogoś nie stać na pewne dobra, a i tak je nabywa – na kredyt.

Oczywiście są jeszcze rzadsze – wręcz wyjątkowe przypadki, że ludzie oszczędzają na czarną godzinę. Niestety w aktualnym systemie monetarnym nie zapewni to bogactwa, ale to temat na inny artykuł. Możesz go zgłębić w artykule o oszczędzaniu.

Myślę, że zdajesz już sobie sprawę, że postępowanie tak jak większość ludzi, to nie jest dobra droga do osiągnięcia niezależności finansowej. Co więc powinieneś zrobić?

Jak zostać finansowo niezależnym w 3 krokach:

Krok 1 – zarabianie pieniędzy

Przejdźmy w takim razie do pierwszego punktu dotyczącego niezależności finansowej – zarabiania pieniędzy. W pewnym uproszczeniu możemy podzielić możliwości zarobkowania na dwie główne kategorie:

  1. Kariera na etacie
  2. Biznes

Najczęściej zasobność finansowa kojarzy nam się z biznesem. I słusznie. Najbogatszymi ludźmi świata są najczęściej właśnie przedsiębiorcy. Co z tego wynika – prowadząc firmę masz większe szanse na zbudowanie dużego majątku. Wpływ ma na to szereg czynników. Chodzi tutaj o takie elementy, jak przykładowo możliwość korzystania z pracy innych ludzi czy odliczania kosztów. Powoduje to, że przy dobrych wiatrach znacznie szybciej osiągniesz niezależność finansową.

Nie wszystko jednak złoto, co się świeci. Nie raz mogłeś usłyszeć o firmach, które zbankrutowały, a ich właściciele zostali z ogromnymi długami. Zdecydowanie przedsiębiorczość nie jest dla każdego. Wiąże się ona z koniecznością zdobycia wiedzy oraz wysokim ryzykiem. Do tego zbudowanie dobrze prosperującej firmy to nie lada wyzwanie, które wymaga wielu wyrzeczeń. Dlatego też proporcjonalnie mało osób prowadzi firmy w stosunku do tych, którzy decydują się na etatową karierę.

Niezależność finansowa poprzez karierę czy własny biznes?

Z drugiej strony warto zapamiętać, że odpowiednio kierując swoja karierą zawodową, masz również duże szanse na osiągnięcie niezależności finansowej. Bardzo wielu pracowników zarabia więcej, niż niejeden przedsiębiorca – zwłaszcza na początku. Awansować można szybko, a biznes najczęściej buduje się latami.

Angażując się w wykonywane obowiązki z pewnością będziesz szybko się rozwijał, a w raz z tym będą rosły Twoje zarobki. Do tego praca na etacie jest znacznie bezpieczniejsza. Większość ryzyka jest przeniesiona na pracodawcę. Niestety większość korzyści z sukcesów też ma pracodawca – nie ma róży bez kolców.

Od Ciebie zależy to, jak pokierujesz swoją karierą czy biznesem (znowu tematy na inne artykuły – chyba musisz poszperać na blogu, bo „niezależność finansowa” dotyka wielu aspektów). Zauważ na ten moment proszę, że sposób, w jaki możesz stać się finansowo niezależnym, nie jest uzależniony od sposobu zarabiania.

Możesz pracować na etacie lub rozwijać biznes. Im więcej zarabiasz, tym więcej masz pieniędzy do dyspozycji, ale to niestety jeszcze nie moment na świętowanie. Możesz choćby popełnić wcześniej opisany błąd i zacząć więcej wydawać, a wtedy wyższe zarobki nie przybliżą Cię do niezależności finansowej. Dlatego szybko przejdźmy do omówienia następnego etapu.

Krok 2 – umiejętne zarządzanie finansami

Skoro nie zarabianie pieniędzy, to co w takim razie jest najważniejsze w dążeniu do niezależności finansowej? Właśnie teraz powinieneś zauważyć najważniejszą różnicę pomiędzy biednymi, a bogatymi. Mianowicie ludzie bogaci umiejętnie zarządzają swoimi pieniędzmi. Wydają je na to, co się im najlepiej opłaci. Napisałem o tym w artykule poświęconym zarządzaniu finansami. W wielkim skrócie przypomnę, że chodzi tutaj o takie gospodarowanie pieniędzmi, aby cały czas posiadać ich nadwyżkę.

Oczywiście ktoś może powiedzieć, że tak się nie da, ale to jest tylko wymówka. Wiem, bo sam kiedyś tak myślałem i dlatego zapewniam Cię, że są na to sposoby. Skoro ja potrafiłem to zmienić, to i Ty możesz! Musisz wyrobić w sobie nawyk oszczędzania, a dokładniej życia poniżej swoich możliwości finansowych. Możesz zacząć od symbolicznej kwoty – którą najpierw odłożysz. Opiszę to na przykładzie – dostajesz wynagrodzenie od pracodawcy czy zapłatę od klienta – najpierw część tej kwoty odkładasz na budowanie majątku, a za resztę starasz się przeżyć.

Dobre zarządzanie finansami jest kluczowe w drodze do finansowej niezależności

W teorii jest to łatwe. Niestety w prawdziwym życiu wymaga poświęceń. Dlatego na początku skup się raczej na systematyczności, a nie na konkretnych kwotach. Regularnie odkładaj część dochodów i w miarę możliwości staraj się zwiększać ilość odkładanych środków. Teraz pozostaje pytanie – co zrobić z odłożonymi pieniędzmi?

Krok 3 – inwestowanie i budowanie majątku

Wypracowaliśmy sobie nadwyżkę finansową – świetnie. Co teraz? Trzecim krokiem jest umiejętne inwestowanie pieniędzy. Słowo „inwestowanie” możesz kojarzyć z wielkimi kwotami. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Inwestowanie powinno zaczynać się od małych kwot. Wielkie transakcje przyjdą z czasem, gdy zdobędziesz pierwsze doświadczenia i umiejętności.

Inwestując regularnie małe kwoty zbudujesz majątek, który zapewni Ci niezależność finansową. Potem dalsze pomnażanie pieniędzy będzie zależeć tylko od Ciebie. Sam zdecydujesz, czy wolisz zwiększać standard życia czy też jeszcze zwiększyć majątek.

Najprawdopodobniej nie przestaniesz inwestować. Dlaczego miałbyś przestać pomnażać swój majątek, gdy będzie Ci to świetnie wychodziło? Jednak gdy zwroty z inwestycji pokryją Twoje koszy życia, to możesz wtedy np. zrezygnować z pracy czy prowadzenia firmy i być dosłownie niezależny.

Możesz się jeszcze zastanawiać w co inwestować? Podpowiedzi znajdziesz w podlinkowanym artykule.

Niezależność finansowa – wskaźnik i definicja

Jako wskaźnik niezależności finansowej możemy potraktować szacunek 3 danych – czasu, uzyskanych w tym czasie zwrotów z inwestycji oraz poniesionych kosztów życia.

Do wyliczeń ustal dany czas np. miesiąc lub rok. Następnie podsumuj wszystkie zwroty np. uzyskany czynsz z wynajętych mieszkań w ciągu miesiąca lub zwrot z rocznych inwestycji. Kolejna sprawa to obliczenie kosztów – możesz notować każdy wydatek ( ja zapisywałem na telefonie w notatniku) lub np. płacić tylko kartą i podsumować wybrany okres na rachunku bankowym.

Ostatecznie pozostaje porównanie wyników i sprawdzanie czy Twoje zwroty są wyższe od kosztów. Jeśli tak, to jesteś finansowo niezależny! Wiem, że wymaga to trochę pracy, ale warto. Wiedz, że niezależność finansowa bardzo pozytywnie wpłynie na Twoje życie, a sama praca z nią związana z czasem na pewno stanie się całkiem przyjemna. Dodatkowo dobrze wpłynie na wyrobienie wartościowych nawyków finansowych.

Wskaźnik i definicja dla niezależności finansowej

Definicja niezależności finansowej jest dość prosta. W uproszczeniu jest to stan, gdy nasze koszty życia są pokrywane z zwrotów z naszych inwestycji.

Podsumowanie – szybka niezależność finansowa

Wnioskiem powinno być to, że niezależność finansowa wymaga przejścia pewnego procesu. Składa się on z 3 kroków. Zapamiętaj, bo jest to bardzo ważne.

Po pierwsze dbasz o zarobki. Wybierasz karierę na etacie lub własny biznes. Możesz się do tego mocno przyłożyć i zarabiać więcej, co na pewno przyśpieszy proces budowania majątku, ale nie jest to kluczowy element. Tutaj pojawia się drugi krok – czyli nauka zarządzania finansami osobistymi i wyrabianie dobrych nawyków finansowych. Na koniec pozostaje krok trzeci, czyli inwestowanie swojej nadwyżki finansowej.

Później nic nie stoi na przeszkodzie ponownej reinwestycji zysków, a konsumowaniu tylko części zysków. Mówi się, że bogaci stają się coraz bogatsi – wynika to właśnie z tego, że żyją oni tylko z części uzyskiwanych zwrotów z inwestycji, a resztę dalej inwestują.

Teraz mam do Ciebie prośbę. Będąc bogatszy o wiedzę z tego artykułu zacznij działać, abyś i Ty został finansowo niezależnym w przyszłości. Pamiętaj, że wszystkie początkowe trudności są przejściowe. Popełniane błędy dadzą Ci doświadczenie, które wykorzystasz później. Jeśli wytrwasz, to jestem przekonany, że niezależność finansowa stanie przed Tobą otworem i nie będzie to kwestią spadku, przestępstwa czy szczęścia!

Przeczytaj też artykuły – „Sukces finansowy – jak go osiągnąć?” oraz „Gdzie i jak zainwestować w kryptowaluty/Bitcoina„.

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>