Biografie ludzi sukcesu - postać

Biografie ludzi sukcesu

Zapoznając się z biografiami ludzi sukcesu, jesteś w stanie ominąć znaczną część błędów popełnianych przez początkujących. Ta reguła obowiązuje w każdej dziedzinie życia i właśnie dlatego warto czytać biografie ludzi sukcesu z branży czy też obszaru zainteresowań. Każdy mistrz zaczynał od zera i popełniał wiele podstawowych błędów. Może nam się to nie mieścić w głowie, kiedy po wielu latach ich ciężkiej pracy mamy możliwość podziwiać ich wybitne osiągnięcia w sporcie, inwestowaniu czy w biznesie. W jaki sposób możemy wykorzystać biografie wielkich?

Na dobry początek ustalmy, dlaczego w ogóle warto poznawać sylwetki ludzi sukcesu i ich biografie? Znane biografie przedstawiają wybitnych ludzi, a zaczynają się najczęściej od samego początku ich życia. Mamy dzięki temu możliwość zapoznania się nie tylko z postacią mistrza postawionego na piedestale (zwykle na końcu książki), ale także amatora rozpoczynającego swoją przygodę – początek książki.

Co mi osobiście dało czytanie biografii ludzi sukcesu? Przedstawię to na konkretnych przykładach zestawionych z konkretnymi postaciami:

  • Czytając biografię Tomasa Edisona, utwierdziłem się w przekonaniu, że do osiągnięcia czegoś większego niezbędna jest pracowitość. Edison często pracował nad swoimi wynalazkami od rana do nocy, a także i w nocy. Często zasypiał w trakcie pracy. Jego pracowitość zaskutkowała tym, że jest uznawany za jednego z największych wynalazców w dziejach.
  • Biografia Alberta Einsteina zwłaszcza na początku obrazuje jego wielką wytrwałość. Przecież nie od razu był poważanym autorytetem naukowym. Pojawiały się na jego drodze niezliczone trudności, które cierpliwie pokonywał na różny sposób. Gdy nie dostał posady na uczelni, rozpoczął pracę w urzędzie patentowym, ale dalej kontynuował swoje własne prace naukowe.
  • Autobiografia Henry’ego Forda przedstawia jego nieustanne dążenie do doskonałości. Doskonale obrazuje jego początki w garażowym warsztacie, aż po budowę świetnie zorganizowanych ogromnych fabryk.
  • W ostatnim przykładzie chciałbym przytoczyć sylwetkę i biografię Roberta Lewandowskiego. Sięgnąłem po nią w celu utwierdzenia się w przekonaniu, że ludzie sukcesu postępują podobnie, niezależnie od dziedziny czy czasu, a także że nie jest to wyłącznie kwestia talentu. Dodatkowo chyba nie muszę podkreślać, że postać dotyczy naszego polskiego podwórka. Od początku swojej kariery piłkarza Robert wyróżniał się swoim podejściem i dążeniem do bycia coraz lepszym – ćwiczył więcej niż inni. Gdy trafiła mu się poważna kontuzja – naderwany mięsień, musiał przenieść się do drużyny Znicza Pruszków, co uważał za krok w tył. Jednak to tam wyleczył kontuję i rozpoczął swoją wielką drogę, dzięki której jest dziś jednym z najlepszych piłkarzy świata.

Największą zaletą biografii jest ich autentyczność. Czytając biografię, odkrywamy całą drogę do sukcesu danego człowieka. Możemy przeanalizować postępowanie bohatera w danym momencie życia i wyciągnąć własne wnioski. Biorąc to pod uwagę i wzorując się na wybitnych postaciach jesteśmy w stanie układać własną drogę do swoich osiągnięć. Biografie przedstawiają koszt, jaki dana osoba zapłaciła za osiągnięcie swojego sukcesu – poświęcony czas czy wyrzeczenia. Pojawia się tutaj nasze pole do popisu. My także możemy zrealizować nasze własne cele, jeżeli zobowiążemy się za nie odpowiednio zapłacić i ostatecznie to zrobimy.

Jakie biografie polecam czytać? Przede wszystkim takie, które są związane z twoją dziedziną. Jeżeli interesujesz się nauką, to koniecznie sięgnij bo biografię Alberta Einsteina. Natomiast jeżeli zajmujesz się sportem, to poczytaj biografie sportowców. W piłce nożnej może to być biografia Roberta Lewandowskiego, w skokach narciarskich Adama Małysza czy Kamila Stocha, a bieganiu Jeffa Gallowaya czy Usaina Bolta. Zapewne znasz kilka wybitnych postaci z twojej dziedziny, a jeżeli nie, to odnalezienie ich za pomocą wyszukiwarki internetowej zajmie Ci dosłownie kilka minut.

Na koniec chciałbym wspomnieć, że sukces jest zaraźliwy. Recepta na osiągnięcie go jest podobna w wielu dziedzinach – dlatego często osoba, która osiągnęła wybitny wynik w jednej dziedzinie, najczęściej jest podziwiana także za inne. Przykładem może być sukces naukowca wyrażony poprzez ważne odkrycie, a następnie jego sukces finansowy lub sukces sportowca w jakiejś dyscyplinie, a następnie zmiana dyscypliny i także odnoszenie sukcesów w tej nowej. To drugie jest w ostatnim czasie dość często u nas spotykane – Mariusz Pudzianowski (najpierw siłacz, a potem zawodnik MMA) , Adam Małysz (skoczek, a później kierowca rajdowy). Warto pamiętać o użyteczności biografii ludzi sukcesu i korzystać z nich jak najczęściej. Teraz pozostaje już tylko wybrać postać, której biografię przeczytasz jako pierwszą. Podziel się w komentarzu jaką.

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach i pomysłach na biznes prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>