Thomas Alva Edison

Thomas Edison – biografia

Czy ludzie sukcesu muszą mieć ukończone studia lub zdobyte wysokie stopnie naukowe, aby osiągnąć życiowy triumf? Thomas Edison, a właściwie jego historia – znanego amerykańskiego wynalazcy i przedsiębiorcy pokazuje nam, że tak właściwie nie trzeba nawet ukończyć szkoły podstawowej… o ile wyróżnia nas szczypta talentu, pomysłowości i przedsiębiorczości oraz całe mnóstwo wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do celu. Poznaj Thomasa Alve Edisona i jego drogę do wielkości.

Thomas Alva Edisonczłowiek sukcesu?

Edison to współczesny Prometeusz, który zamiast ognia przyniósł ludziom światło żarówki, co jest prawdziwą rewolucją w dziejach ludzkości. Dziś trudno już sobie wyobrazić rzeczywistość, w której wraz z zachodem słońca zamiera życie we wsiach i miastach, a ludzie pracują, uczą się i spotykają przy mdłym świetle naftowych lamp czy świec.

thomas edison - portret człowieka sukcesu
Thomas Edison

Już wynalezienie żarówki to ogromny wyczyn, a to tylko jeden z licznych przełomowych wynalazków, których autorem był Thomas Alva Edison. Fonograf, silnik i prądnica prądu stałego, kamera filmowa, dyktafon oraz… krzesło elektryczne to wciąż tylko początek imponującej listy jego tworów. Na jego dorobek składa się ponad tysiąc patentów naukowych.

Thomas Edison jest założycielem prestiżowego amerykańskiego czasopisma naukowego „Science” oraz powstałego w 1892 r. koncernu General Electrics. Jakim sposobem człowiek ten stał się żywym uosobieniem amerykańskiego snu? Tę opowieść zacznijmy od początku.

Naszą największą słabością jest poddawanie się. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest próbowanie po prostu, jeden, następny raz.

Thomas Edison

Dzieciństwo i lata młodzieńcze Edisona

Mały Thomas urodził się 11 lutego 1847 roku w stanie Ohio w średnio zamożnej, wielodzietnej rodzinie. Jego rodzice przenieśli się do USA z Kanady. Chłopiec rozpoczął swoją krótką, ale burzliwą edukację w wieku 8 lat. Przez ten czas nieraz doprowadzał swych nauczycieli do szewskiej pasji. Nie dość, że nie zaprzątał sobie głowy wiedzą, którą uznawał za bezużyteczną, to jeszcze na dodatek zadawał liczne dociekliwe i szczegółowe pytania.

Zamiast marnować czas na zapamiętywanie ogromu jego zdaniem nieistotnych informacji, młody Thomas Edison miał własny plan na pożyteczne spożytkowanie swojego czasu. W wieku 9 lat w jego ręce trafiła książka pełna eksperymentów, która tak zaciekawiła chłopca, że już wkrótce zaczął samemu eksperymentować w osobistym małym laboratorium. Gdy już skończyły mu się przykłady z książki, Edison zaczął wymyślać własne eksperymenty, co często kończyło się zniszczonymi meblami i niekontrolowanymi wybuchami.

Thomas Alva Edison z swoim wynalazkiem - fonogramem
Thomas Edison i fonogram

W wieku lat 10 cierpliwość nauczycieli osiągnęła punkt krytyczny, a w efekcie mały Thomas został wyrzucony ze szkoły. Nie był to jednak początek spektakularnego upadku, a wręcz przeciwnie – dzięki temu chłopak zaczął się uczyć w domu tylko tego, co jego ojciec uznał za potrzebne. To nie wszystko – w tym samym roku na miejscowej stacji kolejowej zaczął działać telegraf produkcji… tak, zgadliście – Thomasa Edisona.


Gdybyśmy robili wszystkie rzeczy, które jesteśmy w stanie zrobić, wprawilibyśmy się w ogromne zdumienie.

Thomas Edison

Nie samą nauką żyje człowiek. Jak więc zaczęła się kariera przyszłego giganta przedsiębiorczości? Od niemal samego dna. W wieku 12 lat młody Thomas rozpoczął pracę w pociągu jako sprzedawca gazet, słodyczy i napojów. W wolnych chwilach czytał dużo książek i… prowadził eksperymenty w wagonie bagażowym. Przynajmniej do czasu, gdy wściekły konduktor wyrzucił jego małe laboratorium z pociągu po tym, jak chłopak nieumyślnie wywołał w składzie pożar.

Już w dwa lata później kariera sprzedawcy gazet gwałtownie się rozwinęła, gdy Thomas zaczął przekazywać wieści z frontu wojny secesyjnej na łamach własnej gazety. W międzyczasie kontynuował swoje badania i eksperymenty, w wyniku czego w wieku 16 lat stał się jednym z wiodących ekspertów od telegrafu w całym USA. To, jak się później okazało, było ledwie początkiem długiej i błyskotliwej kariery.

Thomas Edison jako wynalazca i przedsiębiorca

Thomas Edison, Henry Ford i John Burroughs
Thomas Edison wraz z Henrym Fordem i Johnem Burroughsem

Praca jako wydawca gazet szybko przestała wystarczać ambicjom młodego Thomasa Edisona. W wieku 21 lat przeprowadził się do Bostonu, gdzie rozpoczął pracę w Towarzystwie Telegraficznym Western Union.

W mieście tym poznał wielu zdolnych inżynierów oraz uzupełnił oprzyrządowanie swojego laboratorium, dzięki czemu mógł kontynuować swoje badania. Zaowocowało to stworzeniem urządzenia na bieżąco i automatycznie drukującego ceny akcji na giełdzie, dzięki któremu zarobił 40.000 dolarów.

Dziś wydaje się to stosunkowo niewielką kwotą, jednak wtedy pozwoliło Edisonowi na założenie laboratorium z prawdziwego zdarzenia. „Fabryka wynalazków” Edisona miała za zadanie tworzyć „jeden przełomowy wynalazek co pół roku oraz jeden mniej istotny co każde 10 dni„. Tak sformułowany cel okazał się być… jak najbardziej osiągalny dla rozwijającego się przedsiębiorstwa, które po 2 latach działalności zatrudniało już ponad 60 pracowników.

Mam tyle do zrobienia, a życie jest za krótkie, że muszę się śpieszyć.

Edison

Wiele z wdrożonych przez niego metod prowadzenia biznesu jest z powodzeniem stosowana po dziś dzień. Wymienię chociażby podział na zespoły projektowe oraz wykorzystanie testów i rozmów kwalifikacyjnych podczas naboru nowych pracowników. Pomysł na biznes Edisona był prosty – tworzyć nowe produkty, zyskiwać na patentach, zyski inwestować w dalszą działalność.

Najlepszym tego przykładem było zainwestowanie pieniędzy za opatentowanie żarówki w założenie przedsiębiorstwa Edison Electric Light Company, która w 1911 połączyła się z innymi firmami i stworzyła największą na świecie spółkę kapitałową General Electrics. Edison przyniósł światu żarówkę, natomiast jego firma – pierwszą elektrownię i miejski system oświetleniowy.

Porażki i kontrowersje wokół Edisona

Podobno Thomas Edison zapytany o jego liczne niepowodzenia w trakcie prac nad żarówką odpowiedział „Nie poniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10.000 błędnych rozwiązań„. Obrazuje to jego bardzo pragmatyczne podejście do porażek, co nie zmiana faktu, że mu się takie przytrafiały.

Dla przykładu, gdy Edison zmienił lokalizację swojego laboratorium w 1887 na West Orange (stan New Jersey), zaangażował bardzo duże pieniądze w próby pozyskania żelaza z niskoprocentowych rud. Nabył bogate w te zasoby tereny w rejonie New Jersey. Z rozmachem stworzył kopalnię i zbudował osiedle górnicze. Poświęcił czas na opracowanie metod wzbogacania rud żelaza, a nawet skonstruował odpowiednie maszyny do realizacji tego procesu. Niestety całość przedsięwzięcia spaliła na panewce, okazując się nietrafionym działaniem, które przyniosło ogromne straty.

Należy też wspomnieć o kontrowersjach związanych z Thomasem Edisonem. Często zarzucano mu, że m.in. podkupywał wynalazki innych i nie wahał się ich opatentować jako swoje własne. Dodatkowo sam prowadził szpiegostwo przemysłowe, a jednocześnie ścigał i procesował się z innymi, którzy próbowali przeciwstawić się jemu. Wykorzystywał do tego swoje ogromne zasoby.

Przykładem może tu być słynny konflikt Thomasa Edisona i Nikola Tesli, gdy Edison zaskoczony sukcesami Tesli, rozpoczął kampanię propagandową na temat rzekomego niebezpieczeństwa stosowania prądu przemiennego perforowanego przez Teslę (Edison był zwolennikiem stosowania prądu stałego).

Thomas Edison – In memoriam

W uznaniu za zasługi dla kraju rodacy uznają obecnie Edisona za jednego z najbardziej zasłużonych Amerykanów swych czasów. Losowo zapytany przechodzień zna tego przedsiębiorcę, a dzieci uczą się o jego dokonaniach w szkołach. Swoje życie Edison podsumował tak: “Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko to była przyjemność“.

Gdy za naszą pracą kryje się szczera pasja i robimy to, co lubimy, o wiele łatwiej będzie nam przygotować się na wytrwałe, uporczywe dążenie do sukcesu. Jak wielki wysiłek Thomas Edison wkładał w to, co robił, najlepiej podsumowuje poniższy cytat:

Mógł zasnąć wszędzie, w dowolnym czasie, na czymkolwiek. Widziałem go śpiącego na warsztacie z ramieniem zamiast poduszki; na krześle ze stopami na biurku; na łóżku polowym – zupełnie ubranego. Widziałem go śpiącego przez trzydzieści sześć godzin, tylko z jednogodzinną przerwą, w czasie której zjadł wielki befsztyk z ziemniakami i szarlotkę oraz wypalił cygaro; wiem też, że zasypiał na stojąco“.

Oczywiście odpoczywał tak po długich godzinach spędzonych w pracy. Talent, przedsiębiorczość, upór, pracowitość, kreatywność – historia Thomasa Edisona uczy nas, że u ludzi sukcesu są to cechy o wiele ważniejsze od bezmyślnego wkuwania niepotrzebnych regułek w szkołach.

Jak rzekł sam Edison: “Podobnie jak dla rzeźbiarza niezbędny jest kawał marmuru, tak dla duszy niezbędna jest wiedza“. Dlatego jeśli nie jesteśmy geniuszami na miarę Edisona, który jest najlepszym przykładem samouka, który odniósł sukces, lepiej nie rezygnujmy z edukacji, ale tej najbardziej wartościowej – własnej. Warto dodać, że mimo iż był samoukiem, to od 1927 był członkiem Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie.

Thomas Edison - portret

Wielu życiowych rozbitków to ludzie, którzy nie zdawali sobie sprawy, jak bliscy są sukcesu, kiedy się poddali.

— Thomas Alva Edison

Thomas Alva Edison – przesłanie

Bohater tej biografii pozostaje jednym z najczęściej cytowanych wynalazców w historii. Często ze względu na jego niesamowitą pracowitość. Doskonale obrazują to takie jego stwierdzenia jak:

  • Geniusz to wynik 1 procenta natchnienia i 99 procent wypocenia.
  • Bezradność i niezadowolenie to pierwsze warunki postępu.
  • Nigdy się nie zniechęcam, ponieważ każde odrzucenie niewłaściwej próby stanowi kolejny krok naprzód.

Wyraźnie da się zauważyć, że był tak zwanym tytanem pracy. Wytrwale dążył do kolejnych osiągnięć, angażując się w 100% w wykonywaną przez siebie pracę.

Imię i nazwisko: Thomas Alva Edison

Zawód: przedsiębiorca, wynalazca

Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone

Data urodzenia: 11 luty 1847

Data śmierci: 18 październik 1931

Największe osiągnięcie: założenie Edison Electric Light Company (obecnie jest to: General Electrics, który zajmuje czołowe miejsca na listach największych przedsiębiorstw świata)

Bibliografia

  • Thomas Alva Edison. Oni zmienili świat. Autor Anna Sproule. 1991
  • Thomas Alva Edison. Biografia autoryzowana. Autor: Meadowcroft William H. , Edison Thomas Alva (książka wydana przez Łukasz Tomys Publishing w 2020r, audiobook – Lektor: Kućma Tomasz).
  • Thomas Edison’s Inventions, Incredible Life, and Story of How He Changed the World. Autor: Andrew Knight 2019 (książka – j. angielski)
  • Thomas Edison. A Life From Beginning to End. Autor: Hourly History. (książka – j. angielski)
  • Thomas Edison. Autor: David Colbert. (książka – j. angielski)
  • Thomas Edison. Autor: Barnham Kay. 2014 (książka – j. angielski)
  • Thomas Edison. World-Changing Inventor. Autor Katherine Krieg. 2014 (książka – j. angielski)

Kolejna biografia: Henry Ford – zapoznaj się z wielką biografią przedsiębiorcy, który rewolucjonizował branżę motoryzacyjną.

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach i pomysłach na biznes prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>