Inspirujące książki o sukcesie

20 książek o sukcesie, które Cię wzbogacą (nie tylko finansowo)

Każdy z nas stawia sobie większe lub mniejsze cele, których osiągnięcie jest szansą na sukces. Warto przyjrzeć się ludziom, którzy przeszli już tę drogę, pokonali przeszkody i stanęli na podium. Nie ma przecież nic bardziej inspirującego niż historia czyjegoś sukcesu! A wskazówki i rady tych, którzy dotarli na szczyt, są szczególnie cenne. Dlatego w tym artykule przedstawię krótko interesujące książki o sukcesie ludzi z różnych dziedzin: od biznesu, aż po sport.


Spis treści

 1. Książki o biznesie
 2. Książki z dziedziny inwestycji
 3. Biografie sportowców
 4. Książki o sławach sceny politycznej
 5. Książki o wielkich naukowcach
 6. Książki o postaciach historycznych
 7. Książki z duchowymi inspiracjami
 8. Podsumowanie

Książki o biznesie

Autobiografia Henrego Forda

Na początek chyba najstarsza w całym spisie książka „Moje życie i dzieło” Henrego Forda. Jest to autobiografia, która opowiada o historii jego wielkiego sukcesu.

Ten amerykański przedsiębiorca i inżynier jest znany ludziom na całym świecie. Jego innowacyjne podejście do produkcji samochodów spowodowało wiele zmian. I to nie tylko w przemyśle!

Wspomniana autobiografia poza osobistą historią autora zawiera szereg rad i przemyśleń. Sporo z nich dotyczy biznesu, ale znajdzie się także kilka życiowych zasad. Śmiało możesz dopisać ją do listy książek, które każdy powinien przeczytać.

Książki o Stevie Jobsie

Współzałożyciel i prezes Apple Inc. Steve Jobs
Steve Jobs – nieszablonowy przedsiębiorca i świetny mówca.

Walter Isaacson jest autorem wielu doskonałych biografii znanych ludzi. Szczególnie warto sięgnąć po tom, w którym opisał historię Steve’a Jobsa.

Isaacson stworzył tę interesującą opowieść na podstawie wywiadu z samym założycielem Apple. Rozmawiał też z jego rodziną, znajomymi i współpracownikami. Dzięki temu dokładnie i bardzo ciekawe przedstawił życie pioniera nowych technologii. Całość ma ponad 600 stron, ale naprawdę warto poświęcić jej kilka wieczorów.

Kolejnym interesującym tytułem o założycielu Apple jest „Steve Jobs: Sekrety innowacji. Zupełnie inaczej – reguły przełomowego sukcesu” Carmine’a Gallo. W przeciwieństwie do poprzedniej pozycji nie jest to biografia. Autor na podstawie historii z życia Jobsa stworzył… poradnik!

Wiadomo, że najlepszymi książkami o biznesie są te, które zawierają cenne wskazówki pomagające w osiąganiu celów. Z tej dowiesz się m.in. jak rozwinąć zdolność kreatywnego myślenia i jak uporać się z nadmiarem niepotrzebnych informacji. Po prostu zgodnie z filozofią Apple będziesz myślał inaczej!

 

Książki Bill’a Gates’a

Konkurent Steve’a Jobsa, Bill Gates, również odniósł niesamowity sukces. Zawdzięcza to między innymi otwartemu umysłowi, który wybiega w przyszłość.

W latach 90-tych spisał swoje przemyślenia na temat przyszłości komputerów i Internetu w dziele „Droga ku przyszłości”. Zaskakująco sporo z tych teorii się spełniło. Świadczy to o tym, że Gates naprawdę zna się na rzeczy.

Chcesz przyjrzeć się bliżej jego wizjom rozwoju branży IT? Sprawdzić, które z nich okazały się prawdziwe? Sięgnij koniecznie po ten tytuł.

Bill Gates jako przedsiębiorca ma na koncie godne pochwały dokonań. Jego firma Microsoft jest jedną z najbardziej znanych marek na świecie! W książce „Biznes szybki j@k myśl” dzieli się swoim doświadczeniem. To zbiór refleksji na temat rynku i funkcjonowania firmy. Podpowiada w niej również, jak dzięki technologii poprawić wyniki swojego przedsiębiorstwa. Ciekawa i przydatna lektura!

Biografia Elona Muska

Kolejnym wielkim nazwiskiem, choć nieco skrytym w cieniu Jobsa i Gatesa jest Elon Musk – przedsiębiorca i naukowiec. Jest on równie ciekawą i wyjątkową osobistością współczesnego świata biznesu.

Ashlee Vance w biografii przedstawia go jako człowieka z wielkimi marzeniami, talentem i uporem. „Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX” to książka o sukcesie człowieka, który z powodzeniem wykorzystał swoje różnorodne zainteresowania i umiejętności.

Przeczytaj i dowiedz się, jak stał się jedną z najbardziej znanych postaci Doliny Krzemowej.


Książki z dziedziny inwestycji

Książka o Warrenie Buffecie

Ekonomista Warren Buffet
Warren Buffet – niezwykle wpływowy
i bardzo skromny człowiek.
Biografie milionerów to historie, które rozbudzają wyobraźnię. Zachęcają do podejmowania nowych finansowych wyzwań.

 

Prawdziwą sławą związaną ze światem wielkich pieniędzy i inwestycji jest Warren Buffett. Jeden z najbogatszych ludzi świata, który dla wielu jest wyrocznią w sprawach ekonomii.

Robert G. Hagstrom w książce „Na sposób Warrena Buffetta” nie opisuje całego życia tego słynnego inwestora. Koncentruje się na tym, co najważniejsze, czyli analizie metod działania Buffett’a.

Ten bestseller to zbiór podstawowych zasad dla każdego inwestora. Można nazwać go przepisem na finansowy sukces. Nie zawiera dokładnych wskazówek i pojęć związanych z giełdą. Przedstawia podstawowe założenia skutecznych i opłacalnych działań.

Dzięki tej lekturze nauczysz się inwestować jak miliarder!

Poradnik Sławka Muturi

Kolejna książka pokaże Ci, jak osiągnąć sukces, inwestując w nieruchomości. Jej autorem jest Sławek Muturi – specjalista w zakresie najmu mieszkań. Jeszcze nie zalicza się do grona miliarderów jak Warren Buffett, ale na pewno możemy go włączyć do grupy ludzi sukcesu.

„Mieszkania na wynajem – moja droga do wolności finansowej” to opis doświadczeń Sławka Muturi związanych z najmem i inwestycjami.

Na podstawie własnych decyzji pokazuje w niej jak mądrze inwestować i jakich działań unikać. Chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami i pomaga uczyć się na błędach, które on sam popełniał. Jest to solidna dawka wiedzy oparta na życiowym doświadczeniu autora.


Biografie sportowców

Książka o Adamie Małyszu

Wśród biografii ludzi sukcesu na pewno powinien znaleźć się życiorys Adama Małysza. Król skoczni wprawdzie skończył już karierę, ale jej fascynujący przebieg zna prawie każdy Polak.

Historia sukcesu opisana w książce „Adam Małysz. Moje życie” z pewnością może być źródłem inspiracji dla nas i młodych sportowców w naszym otoczeniu. W tym wywiadzie rzece z Maciejem Kurzajewskim i Sebastianem Szczęsnym skoczek rozmawia o początkach swojej kariery, rodzinie i życiu prywatnym.

Czytając tę książkę, możesz poznać Adama Małysza nie tylko jako wspaniałego sportowca, ale i dobrego człowieka z zasadami, którego nie zmieniły triumfy i wygrane w wielkich turniejach.

Książka o Robercie Lewandowskim

Piłkarz Robert Lewandowski
Robert Lewandowski – utalentowany zawodnik i idol początkujących piłkarzy.

Kapitana polskiej reprezentacji w piłce nożnej nie trzeba przedstawiać. Mimo że jego kariera ciągle się rozwija, to już możemy przeczytać kilka jego biografii! „Lewy. Sylwetka piłkarza” autorstwa Natalii Doległo jest jedną z nich.

Opowiada o wielkim talencie i umiejętnościach Roberta. Całość skupia się na przebiegu jego kariery i opisuje poszczególne etapy jego drogi na piłkarski szczyt.

Przeczytasz w niej o tym, co miało wpływ na życie zawodowe najlepszego strzelca reprezentacji i co jest dla niego najważniejsze. Poznasz także opinie innych znanych osobistości piłkarskiego świata na jego temat.

Książka o utalentowanych biegaczach

Ciekawą lekturą dotyczącą sportowców jest również książka Christophera McDougall’a „Urodzeni biegacze. Tajemnicze plemię Tarahumara, bieganie naturalne i wyścig, jakiego świat nie widział”.

Autor opowiada w niej o swojej przygodzie z bieganiem i przedstawia historie zawodników ultramaratonów. Zastanawia się również, kim jest „urodzony biegacz” oraz czy przez chęć zwyciężania i bicia rekordów nie tracimy czegoś ważniejszego.

Uwaga! Bardzo prawdopodobne, że po skończonej lekturze ruszysz na biegowy trening.


Książki o sławach sceny politycznej

Książka o Leszku Balcerowiczu

Były minister finansów profesor Leszek Balcerowicz.
Leszek Balcerowicz – człowiek, który lubi wyzwania.

Wśród biografii sławnych Polaków można znaleźć ciekawe historie osób ze świata współczesnej polityki. Jedną z nich jest książka „Trzeba się bić. Opowieść biograficzna”. Jest to wywiad z profesorem Leszkiem Balcerowiczem przeprowadzony przez Martę Stremecką.

Choć do dziś profesor jest przez wielu krytykowany, to jednak jego życiorys może być uznany za opowieść o sukcesie. Balcerowicz walczył nie tylko o polską gospodarkę. Całe życie ciężką pracą starał się osiągnąć zamierzone cele. Jakie? Przeczytaj sam. 😉

Wywiad z Robertem Biedroniem

Kolejną osobistością świata polityki, która wzbudza nie mniejsze emocje, jest Robert Biedroń. Były poseł na Sejm i prezydent Słupska zadziwia swoją otwartością i skutecznością w działaniu.

Chcesz odkryć, w czym tkwi fenomen tej postaci polskiej sceny politycznej? Dowiedzieć się jaki jest jego klucz do sukcesu? Sięgnij koniecznie po wywiad Magdaleny Łyczko „Robert Biedroń. Pod Prąd”.

Bardzo mądra rozmowa o pokonywaniu trudności i o tym, że warto walczyć o swoje marzenia i przekonania.


Książki o wielkich naukowcach

Biografia Thomasa Edisona

Pierwszą ważną postacią ze świata nauki, z której życiorysem warto się zapoznać, jest Thomas Edison. Wynalazca i przedsiębiorca, który sprawił, że dziś w każdym domu korzysta się z energii elektrycznej. Mogłeś przeczytać o nim w artykule „Thomas Edison – geniusz ciężkiej pracy”.

O jego życiu opowiada Anna Sproule w biografii pod tytułem „Thomas Alva Edison. Jak jeden z największych wynalazców wprowadził elektryczność do użytku domowego”.

Autorka opisuje życie Thomasa Edisona, skupiając się szczególnie na jego wynalazkach. Pokazuje ich wpływ na świat i jego rozwój. Edison jest przedstawiony jako człowiek, który ciężką pracą osiąga zamierzone cele. Idealny wzór do naśladowania!

Książka o Albercie Einsteinie

Einstein człowiek sukcesu
Albert Einstein – laureat nagrody Nobla, naukowiec o nieprzeciętnym umyśle.

Wśród biografii sławnych ludzi ze świata nauki na pewno znajdziemy historię Alberta Einsteina. W książce „Wielkie biografie. Einstein” autorka Beata Kaczmarczyk krótko opisuje życie twórcy teorii względności.

Dzięki tej lekturze dowiesz się, jak ze skrzypka stać się fizykiem. Przekonasz się, jak ważna jest wiara w siebie i że warto nie bać się myśleć inaczej.

Książka godna polecenia nie tylko miłośnikom fizyki marzącym o Noblu.

Biografia Zbigniewa Religii

W Polsce wśród nazwisk wielkich naukowców jednym z najbardziej znanych jest profesor Zbigniew Religa. Niewątpliwie można go nazwać pionierem kardiochirurgii w naszym kraju.

Możesz poznać go bliżej, sięgając po książkę „Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga” autorstwa Dariusza Korotki i Judyty Watoły. Przeczytasz w niej przede wszystkim o życiu zawodowym profesora, politycznym epizodzie i nieco o życiu prywatnym. Dowiesz się, jak pracował wybitny lekarz i jego zespół. Odkryjesz, co sprawiło, że osiągnął szczyty kariery.


Książki o postaciach historycznych

Biografia Józefa Piłsudskiego

Marszałek Józef Piłsudski
Józef Piłsudski – przywódca, który konsekwentnie dążył do celu.

Każdy ma wpływ na historię. Przede wszystkim własną. Jednak byli wśród nas tacy, którzy odmieniali losy całego narodu. Do tej grupy ludzi możemy zaliczyć marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jego historię sukcesów i porażek świetnie opisał znany historyk Janusz Cisek w książce „Piłsudski”. Jest to opowieść o życiu tego wybitnego dowódcy połączona z albumem.

Autor uwzględnił realia życia Piłsudskiego oraz opinie i poglądy innych jego na temat. Dzięki temu stworzył ciekawą powieść o jednym z największych polskich przywódców.

Warto przeczytać, by lepiej poznać sylwetkę marszałka i przyjrzeć się bliżej historii naszego kraju.

Książki Stanisława Sosabowskiego

Generał Stanisław Sosabowski jest postacią zapomnianą. Tak jak Piłsudski walczył o niepodległość. W czasie II Wojny Światowej założył i dowodził jednostką spadochroniarzy. Później został zdegradowany i niewielu pamięta o jego zasługach.

Swoją historię opisał w autobiografii pod tytułem „Droga wiodła ugorem”. Opowiada w niej o swoim życiu i dzieli się swoimi przemyśleniami. Jego zmagania z trudnościami i wytrwałość są imponujące! Jeśli szukasz motywującej książki, to ta lektura jest nią z pewnością.

A jeśli zainteresowała Cię historia polskich spadochroniarzy – sięgnij po tytuł “Najkrótszą drogą”. To kolejna pozycja autorstwa generała, w której opisuje działania swojej jednostki.


Książki z duchowymi inspiracjami

Dzieła Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II
Jan Paweł II – człowiek, który z powodzeniem prowadził Kościół przez ponad 25 lat.

Sukces można odnieść na wielu płaszczyznach i w różnych dziedzinach. Trudno jednak mówić o karierze w przypadku papieża. Mimo to Jana Pawła II z całą pewnością można traktować jako autorytet i osobę godną naśladowania.

Życiorys Karola Wojtyły to niezwykle ciekawa historia. Wielu mierzyło się już z jej przedstawieniem, więc książek biograficznych o nim jest mnóstwo. Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Poza zapoznaniem się z życiorysem Jana Pawła II warto również sięgnąć po jego nauczanie (np. encyklikę „Laborem exceres” traktującą o ludzkiej pracy). Wielu korzysta z przemyśleń i wskazań papieża, opierając na nich funkcjonowanie własnego biznesu. I to z dużym powodzeniem!

Książki motywacyjne

Szukasz lektury o motywacji? Wciąż zastanawiasz się, jaką książkę warto przeczytać? „50 duchowych klasyków. 50 książek, które zmieniły nasz sposób myślenia” Toma Butler’a-Bowdon’a na pewno pomoże Ci w wyborze odpowiedniej lektury. Autor zebrał w niej krótkie biografie sławnych ludzi. Prezentuje życiorysy i największe dzieła znanych przywódców religijnych, filozofów, świętych…

Samodyscyplina jest bardzo ważna. W „50 duchowych klasykach” znajdziesz sporo opisów książek o samorozwoju i samodyscyplinie. Ich autorzy pokazują bardzo różne spojrzenia na świat i rozwój osobisty. Dzięki temu możesz z bogactwa wiedzy wybrać to, co interesuje Cię najbardziej. I nie stracisz czasu na czytanie mnóstwa książek, które nie spełnią Twoich oczekiwań!

Książka o sukcesie w relacjach

Na koniec jeszcze jedna ciekawa pozycja, która może być zachętą do pracy nad sobą. Choć nie jest to historia znanego człowieka, to świetnie wpisuje się w temat osiągania sukcesu.

Za wielkimi zmianami stoją wielcy ludzie. To oni pociągali innych do działania. Dobrymi przykładami takich osób są wspomniany wyżej profesor Religa, czy Balcerowicz. Dlatego ostatnią propozycją w tym zestawieniu jest książka „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Dale’a Carnegie’a. Jest to poradnik, który pomoże Ci odnieść sukces w relacjach międzyludzkich. W jaki sposób?

Dzięki tej lekturze nauczysz się budować więzi z innymi i prowadzić wartościowe rozmowy. Dowiesz się, co jest ważne w kontaktach z drugim człowiekiem. Bardzo przydatne w biznesie i w życiu codziennym!


Podsumowanie

Prawdziwe przykłady ludzi sukcesu są bardzo motywujące. Dlatego książki o sukcesie innych mogą być dobrą pomocą w osiągnięciu naszego celu i zachętą do dalszego działania.

Takich inspirujących historii jest znacznie więcej niż zebranych w tym artykule, ale od czegoś trzeba zacząć. 😉 Zachęcam, by sięgnąć po choć jedną z nich.

A może Ty czytałeś ostatnio ciekawą biografię lub książkę, która była motywacją w Twojej drodze po sukces? Podziel się tytułem w komentarzu – dobrych inspiracji nigdy dosyć!

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach i pomysłach na biznes prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>